banner200
banner222
26 Nisan 2016 Salı 12:24
ÖDP: Laikliği kazanmak için birleşelim
banner188
banner213
banner230

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın "laiklik anayasada olmamalıdır" sözlerine toplum içerisinden gelen tepkiler büyüyor. Yurdun çeşitli bölgelerinde Kahraman'ın sözlerini protesto için sokağa çıkma çağrıları yapılarken, bir açıklama da Özgürlük ve Dayanışma Partisi'nden geldi.

ÖDP, Başkanlar Kurulu imzasıyla yaptığı açıklamada Kahraman'ın şeriat çağrısı yaptığını belirterek "AKP'nin anayasa değişikliğinin asıl amacı da bu sözlerde saklıdır. Fiilen yok ettikleri laikliği anayasadan çıkartarak, ‘dini anayasa yapmak’ şeriat ilan etmektir." dedi.

ÖDP açıklamasına şu ifadelerle devam etti:

"Şeriat anayasası aynı zamanda Başkanlık anayasasıdır, yani hilafettir.

AKP, şeriat ve hilafet ilan ederek siyasal İslamcı faşizmi kurumsallaştırma planları yapmaktadır.

14 yıl boyunca adım adım varmak istedikleri nokta buydu. Laikliği fiilen kaldırarak, tecavüzcü Ensar tipi gerici ağlarla toplumu gerici karanlığın içine hapsettiler.

Şimdi de bir adım daha atarak, son noktayı koymak istiyorlar! Ancak başaramayacaklar. Bu ülkenin ilerici, demokrat, devrimci birikimi şeriat ilan etme arayışındaki gericiliği püskürtecek güçtedir.

Bunu Haziran direnişi günlerinde gösterdik. Şimdi bir kez daha göstereceğiz.

Gün artık bugündür! Gün, İslami faşizmin saldırılarına karşı birleşme günüdür.

Ülkemizin tüm ilerici, demokrat, yurtsever, devrimci ve sosyalist insanlarını, aydınlarını İslami faşizmin saldırılarına karşı biraraya gelmeye, her yerde birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz.

Artık savunulacak, korunacak bir laiklik yok kazanılacak bir laiklik var. Laikliği de ancak gerici saldırılara karşı her mevzide birlikte mücadele ederek ve AKP rejimini yıkarak kazanabiliriz.

Gericiliği yenmek laikliği kazanmak için birleşelim!"

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.04.2016 12:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol