banner200
banner222
06 Nisan 2016 Çarşamba 11:02
Obama'dan 'Panama belgeleri' açıklaması
banner188
banner213
banner230

Beyaz Saray'da, geçen hafta açıklanan istihdam rakamları ile ABD Hazine Bakanlığı'nın, özellikle yurtdışı bankalarla çalışan şirketlerin vergi kaçırmasını önlemeye yönelik yeni önlemleri değerlendiren Obama, “Son birkaç günde Panama'dan çıkan belgelere ilişkin haberler, vergi kaçırmanın küresel bir sorun olduğunu bize anımsattı. Bu yalnızca öteki ülkelere özgü bir sorun değil, açıkçası ABD'de aynı yollardan çıkar sağlayan kişiler var" diye konuştu.

'nın aktardığı bilgiye göre, temel sorunun, yasalardaki boşluklardan kaynaklandığının altını çizen Obama, “Çalışkan Amerikalıların, büyük şirketlerin oyunu kurullarına göre oynamadığını bilme hakkı var. Aramızda en zengin olanlar, sistemle oynayabiliyor. Bu nedenle, yıllardan beri vergi sistemimizdeki adaletsizlikleri ortadan kaldırmaya çabalıyorum. Dolayısıyla, Hazine Bakanlığının daha fazla şirketin, yasa boşluklarını sinsice kullanarak, çıkar sağlamasını engellemeye yönelik yeni yöntemlerini memnuniyetle karşılıyorum" dedi. Vergi kaçakçılığının, dünya çapında ele alındığında trilyonlarca doları bulduğunu belirten Obama, ABD'de yapılan vergi kaçakçılığının, gençlerin eğitim, tüm Amerikalıların sağlık ve öteki hizmetlerin daha iyi olmasının önünü tıkadığını vurguladı.

Büyük şirketlerin küçük şirketleri satın almak yöntemiyle, yasal adreslerini kağıt üzerinde ülke dışına taşımasından kaynaklanan vergi kaçırılmasını eleştiren Obama, “Bu şirketler, faaliyetlerinin büyük bir bölümünü altyapı sistemlerinden, teknolojiden, hukukun üstünlüğünden, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinden, patent sisteminden ve Amerikan iş gücünden yararlanmak için ülke içinde tutarken, merkezlerini yurtdışına taşıyarak pratikte vatandaşlık sorumluğunu bertaraf ediyorlar. Böylece, Amerikan şirketi olmanın tüm olanaklarından yararlanırken, vergi yükümlülükleri yerine getirmiyorlar" diye konuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.04.2016 11:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol