banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
29 Nisan 2016 Cuma 10:02
‘O masaya dönecekler’

ONUR EREM
onurerem@birgun.net
@onurerem

Suriye’deki son gelişmeleri, İstanbul Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Hakan Güneş’e sorduk:

» Riyad merkezli Yüksek Müzakere Konseyi görüşmelerden çekilirken rejim de hava saldırılarını artırdı ve bir hastane bombaladı. Rejim veya muhalefet için ateşkes değerini yitirdi mi?

Ateşkes Halep’in güneyindeki bölgelerde, Humus-Hama-Dera hattında daha başarılı bir şekilde uygulanıyor. İdlib ve Halep’te ise sorunlar var. Rusya’nın kurduğu irtibat merkezine konumlarını bildiren muhalif gruplara saldırılmıyor. Fakat IŞİD son dönemde ateşkese katılan grupların liderlerini öldürmeye başladı.

İdlib-Halep hattında ise, buradaki grupları destekleyen Suudi Arabistan ve Türkiye’nin isteksizlikleri nedeniyle süreç zorlaşıyor. Bu bölge, Suriye’de üzerinde en fazla anlaşmazlık olan yer. Muhalifler de rejim de buranın tam kontrolünün kendisinde olması gerektiğini iddia ediyor. Suriye Ordusu, ağırlığını Palmira-Deyr ez Zor hattında IŞİD’e karşı kaydırdı. Fakat İdlib-Halep’te de çatışmalar sürüyor.

Hastane bombalamasına gelince, bunu muhtemelen Suriye uçakları gerçekleştirdi. Ama Moskova ve Şam’dan henüz bir ret veya kabul açıklaması gelmedi. Daha önce de 10 Şubat’ta bir hastane vurulduğunda önce ABD Rusya’yı suçlamış, ardından da Rusya ABD’yi suçlayarak soruşturma talep etmişti. Ayrıca ABD’nin Afganistan’da Sınır Tanımayan Doktorlar’ın hastenesini hiçbir neden yokken vurduğunu da biliyoruz.

» Aylar süren müzakerelerden sonra gelinen noktaya baktığınızda Cenevre Müzakereleri’nin geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Önceki yıllarda yapılan girişimler gibi çökme ihtimalini daha olası görüyor musunuz?

Büyük sorunlar devam ediyor ve durum kolayca çözülecek gibi değil. Fakat unutulmaması gereken bir şey var: Bu masa BMGK üyesi iki devletin, Rusya ve ABD’nin inisiyatifiyle kuruldu. ABD ve Rusya’nın prensipte anlaşmış olduğu konularda bir değişiklik yok. Bazı konularda anlaşmazlık sürse de masanın devrilmeyeceğini Lavrov da Kerry de sürekli tekrarlıyor. Özellikle Esad’ın gitmeyeceğinin anlaşılmasından sonra sahada askeri açıdan bir denge oluşmuş durumda ve denge varken bu masanın dağıtılması çok zor.

Burada esas zorluk Suudiler’in desteklediği grupların El Nusra ile çalışmaya devam ediyor olmaları. İdlib ve Halep’te bunu görüyoruz, bu yüzden oralarda ateşkes uygulanmıyor.

Şubat’tan bu yana muhalif güçler, yeni toprak kazanamadıkları ve toprak kaybettikleri için ateşkesin kendilerine yaramadığı kanaatindeler. Zaman zaman masayı da terk ediyorlar ama dönecekler o masaya. Çünkü Türkiye ve Suudi Arabistan’ın desteklediği grupların bu büyük denklemin dışına çıkabilecek güçleri yok.

Kısaca, şu anda masanın ciddi bir şekilde toplanması da, dağılması da mümkün gözükmüyor. Suriye’de sınırları daha belli ve daha az çatışmalı bir noktaya doğru ilerleniyor.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 29.04.2016 10:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177