banner200
banner222
14 Nisan 2016 Perşembe 12:23
'Nusaybin'deki kolluk kuvvetleri için psikiyatrist gönderildi'
banner188
banner213
banner230

Mardin'in Nusaybin ilçesinde bir aydır devam eden çatışmalarda ölüm ve yaralanmaların artması üzerine bölgede görev yapan asker ve polislerin psikolojisini bozduğu belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın, bir uzman çavuşun da intihar ettiği ilçeye GATA’dan geçici görevle psikiyatrlar gönderdiği iddia edildi.

Kent tuzaklı bombalar gerekçe gösterilerek tanklarla vurulmaya başlandı. Kolluk kuvvetlerinin daha önce tepkisini çeken Mardin Valisi Ömer Faruk Koçak'ın ilçede operasyonları yürüten müşterek timlere moral ziyaretinde bulunduğu gelen bilgiler arasında.

Cumhuriyet'ten Sertaç Eş'in haberine göre, Nusaybin’deki çatışmalarda ölü sayısının artması ve kolluk kuvvetlerinin operasyonun yönetimi nedeniyle Vali Koçak’a yönelik tepkilerinin ardından taktik değiştirilmişti. Hendekler ve patlayıcılar gerekçe gösterilerek ilçe tank, obüs ve havanlarla vurulmaya başlandı, bu işlemin ardından müşterek timler bölgeye girdi. Ancak sürecin yıpratıcı olması ve aralarında üst düzey subayların da bulunduğu 30’un üzerinde kolluk kuvveti personelinin çatışmalarda hayatını kaybetmesi üzerine müşterek timlerde görev yapan personelin psikolojisinin olumsuz etkilendiği anlaşıldı.

Cumhuriyet'in bildirdiğine göre, bunun üzerine devreye giren Genelkurmay Başkanlığı, GATA’da görevli psikiyatristleri geçici görevle Nusaybin’e gönderdi. Doktorların Nusaybin’e gönderilmesinin nedenlerinden birinin de personelin moral bozukluğu nedeniyle olası intihar durumu olduğu öğrenildi. Operasyonların sürdüğü dönemde bir uzman çavuş intihar etmişti.

Doktorların özellikle askeri personelle yaptıkları görüşmeler ve terapilerin bundan sonra da süreceği, çatışma bölgesindeki personele moral destek uygulamasının Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) program şeklinde uygulanmasının planlandığı dile getirildi. Bu kapsamda Eğitim Doktrin Komutanlığı’nda (EDOK) bir çalışmanın da yürütüldüğü öğrenildi.

Nusaybin’de doktorların askerlerle görüşmesinin ardından Mardin Valisi Koçak da ilçeyi ziyaret etti. Koçak’ın, müşterek timlerle görüşerek güvenlik güçlerine moral desteği verdiği bildirildi. İlçede çok sayıda kayıp verildiği dönemde, tank ve ağır silahların kullanımına izin vermediği iddiasıyla Koçak’a yönelik yoğun tepki oluşmuş, ardından operasyondan el çektirildiği iddiaları gündeme gelmişti. (Kaynak: Cumhuriyet)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 14.04.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol