banner200
banner222
16 Mayıs 2016 Pazartesi 15:03
Nurettin Yıldız: ''Ben çocuk evliliğini protesto ettim''
banner188
banner213
banner230

''6 yaşındaki çocuklar evlenebilir'' dediği için birçok ilde protestolarla karşılaşan, önce Sinop ardından da Gaziantep'teki konferansları protestolarla iptal edilen fetvacı Nurettin Yıldız, "Sözlerim cımbızlandı. Bunların cımbızladığı konuşmam, cımbızlanmamış şekilde internettedir. Çocuk evliliğini protesto eden bir konuşma yaptım'' dedi.

Eski Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız, söz konusu konuşmasıyla ilgili Anadolu Ajansı'na kendini aklamak üzere, "Cinayet haberlerini sunan bir spiker, katil olarak suçlanabilir mi? Ben tarih boyunca gelen bir duruma ilişkin tespitte bulundum. Kimse, dinimizi bu işe alet etmemeli demiş, çocuk evliliğini protesto eden bir konuşma yapmışım. Bu çağda beş yaşındaki bir çocuk üzerinden menfaat uman bir babanın, camilere gelmemesi gerektiğini söylemişim" dedi.

Yıldız, şunları kaydetti: "Onların ne kadar bunun üzerinden protestoda bulunduklarını bilemeyeceğim. Fakat bildiğim bir şey var ki gayeleri ben değilim. Belki bir siyasi hedef güdüyorlar. Gençlerin arasında bana yönelik bir rağbet var. Çünkü gençlerin Fatih Sultan Mehmet'in yeni versiyonları olmaları gerektiğini söylüyorum. Bu rağbeti baltalamak istiyor olabilirler. Siyasi bir maksada ulaşmak istiyor olabilirler. Aslında dinim onların hedefidir demek istemiyorum ama dışarıdan değerlendirme yapanlar, asıl hedefin İslam olduğunu söylüyorlar.''

Yıldız, tepkilere konu olan konuşmasına ilişkin de şunları anlattı: "32 dakikalık bir konuşma yapmışım. Bu konuşmanın özeti ve bütününde demişim ki insanlık tarihi boyunca küçük çocukların evlendirilmesi diye bir sorun var. Bu sorun Osmanlı İmparatorluğu döneminde de devam etmiştir. Küçük yaşta evlendirilme vakası vardır. Anadolu'muzda beşik kertmesi denilen bir olay vardı. Bu küçük çocukların reşit olmadan, beş yaşından bile evlendirilmeleri anlamına geliyor. Bunun dini ve insani bir boyutu vardır. Bu yok saymakla ortadan kaldıramayız ama bir insan ve Müslüman olarak iki şeyi asla kabul edemeyiz. Birincisi bir babanın madde, bir menfaat düşünerek çocuğunu küçük yaşta evlendirmesi insani bulamayız. Onun camimize girmesini bile kabul edemeyiz. İkinci olarak küçük yaşta bir çocukla evlenmeye iştah gösteren ise insanlığınıtartışırız, tımarhaneye konulmalıdır."

Konuşmasında insanlığı ve çocukları savunduğunu iddia eden Yıldız, şöyle devam etti:

"Ben tarih boyunca gelen bir duruma ilişkin tespitte bulundum. Kimse, dinimizi bu işe alet etmemeli demiş, çocuk evliliğini protesto eden bir konuşma yapmışım. Bu çağda beş yaşındaki bir çocuk üzerinden menfaat uman bir babanın, camilere gelmemesi gerektiğini söylemişim ben. Küçük çocuklarla evlenme çılgınlığını savunan birisi değilim, bunu haber veren birisiyim. Tarihte bunu yapanlar olmuştur. Şimdi bunu yapanların insan olmadığını savunmuşum. Bunların cımbızladığı konuşmam, cımbızlanmamış şekilde internettedir. Nitekim iki sene evvel, bu propaganda başlamadan önce benim Twitter'daki izleyicim 100 bincivarındaydı. İki ayda 200 bine çıktı. Binlerce helallik ve özür mesajı aldım. Çünkü binlerce insan, küfretmek, tepki göstermek için beni takibe almış. Sonra konuşmayı dinledikten sonra çocukları savunduğumu görünce beni arayarak helallik dilediler."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 16.05.2016 15:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol