banner200
banner222
18 Ağustos 2016 Perşembe 10:23
Nilay İşlek X-Photographers'a kabul edilen ilk Türk kadın
banner188
banner213
banner230

Fotoğraf sanatçısı Nilay İşlek, Fujifilm’in X serisi fotoğraf makinelerini kullanan dünya çapındaki seçkin fotoğrafçılar arasında yerini aldı.

Türkiye’deki 5 erkek fotoğrafçının ardından çalışmaları X-Photographers sitesinde sergilenmeye değer bulunan Nilay İşlek’in, şehrin içinde, günlük yaşama dair 33 adet sokak fotoğrafı sergileniyor

Fotoğrafıçılığa dair bakış açısını "Gezmek, görmek kişinin görsel belleğini, bakış açısını, üretkenliğini geliştiren bir eğitim gibidir. Gezen kişi, yaşama dair sorgulamalarını yapar, birikimini sağlar. Fotoğraf sanatını da bu işe dahil ettiğimizde, bakmak ve görmenin farkındalığını yaşarız. Hem gezgin, hem fotoğrafçı olarak yollardayım” cümleleriyle ifade eden İşlek, 33 adet seçilmiş fotoğrafıyla X-Photographers’a kabul edilen ilk Türk kadın fotoğrafçı oldu.

Fujifilm’in X-T1 ve XT10 fotoğraf makineleriyle 18-55mm 18-135 ve 18 mm objektifleriyle fotoğraflarını çeken Nilay İşlek, ağırlıklı olarak günlük yaşamın içindeki sokakları fotoğraflıyor. X-Photographers’ta yer alan fotoğraflarının çoğunluğunu da Paris, Moskova, Amsterdam, Roma ve Türkiye’de çekti.

Bir fotoğrafçı için ekipmanın çok önemli olduğunu belirten Nilay İşlek, “Fujifilm X seri ile karşılaştıktan sonra günlük fotoğraf üretimim daha kaliteli hale geldi. Makineler, uygun boyutları sayesinde bir uzvum olarak benimle bütünleşti. Bunların yanı sıra makine gövdesinin nostaljik dizaynı sayesinde fotoğraf çekmek teknik yanları dışında keyif alma duygumu da tatmin ediyor ve beni sokaklarda daha özgür kılıyor” diyor.

Fujifilm’in dünya çapında yarattığı oluşuma dahil olan sayılı kişilerden biri olduğu için çok mutlu olduğunu belirten Nilay İşlek, Türkiye'den seçilen ilk kadın fotoğrafçı olmaktan da gurur duyduğunu sözlerine ekliyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 18.08.2016 10:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol