banner200
banner222
06 Eylül 2016 Salı 14:03
NATO Genel Sekreteri, perşembe günü Türkiye'de
banner188
banner213
banner230

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in 8-9 Eylül tarihlerilerinde iki günlük temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya geleceği belirtildi. Stoltenberg'in ziyaretinin NATO için kritik önemdeki Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında IŞİD'in Türkiye sınırıyla temasının kesilmesinin ardından gerçekleşiyor olması dikkat çekti.

Perşembe ve cuma günleri Ankara'da bulunacak olan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in iki gün boyunca çeşitli temaslarda bulunacağı belirtildi. Stoltenberg'in temaslarının devam eden Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında IŞİD'in son günlerde yoğun şekilde geriletilmesi, Türkiye'nin desteklediği ÖSO'nun da yeni toprak kazanımları ve güvenli bölge tartışmaları çerçevesinde gelişeceği tahmin ediliyor.

NATO, 3 YILIN ARDINDAN ARTIK TERÖR ÖRGÜTÜNE KOMŞU DEĞİL

Öte yandan NATO üyesi olan Türkiye'nin son operasyonlar kapsamında IŞİD ile sınır komşuluğu halinin sona ermesi NATO'nun da artık bir terör örgütüyle sınırının kalmaması anlamına geliyor. ÖSO'nun koalisyon ve türk tanklarının da desteğiyle devam etirdiği Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında Azez ve Cerablus arasında daha önce IŞİD'in kotrolü altında olan 90 kilometrelik alan örgüt militanlarından temizlenmişti. NATO, 2013 yılında bu bölgenin IŞİD hakimiyetine geçmesiyle 3 yıl boyunca bir terör örgütüne komşu olmuştu.


MOGHERINI DE GELECEK

Öte yandan 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Türkiye ile ilişkilerin gerildiği Avrupa Birliği'nin Dış Politika ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de 9 Eylül'de Türkiye'de olacak. AB Komisyonunun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile birlikte Türkiye'de bulunacak olan Mogherini'nin son dönemde yaşanan vize serbestisi tartışmaları ve karşılığında Türkiye'nin sığınmacı anlaşmasını askıya alabileceğini açıklamasıyla oluşan gerginliği yatıştırmak amacıyla görüşmeler yapması bekleniyor. AB, vize serbestisi ve AB üyeliği konularında gelişmeler yaşanması için Türkiye'nin terörle mücadele yasalarının değişmesi gerektiğini belirten açıklamalar yapmıştı. Ancak Türk yetkililer bu konunun kırmızı çizgilerden biri olduğu konusunda ısrar ediyor. Türkiye, vize serbestisi Ekim ayına kadar sağlanmazsa AB ile imzalanan sığınmacı anlaşmasını askıya alabileceğini blirtmişti.

ÇAVUŞOĞLU DA STRASBOURG'A GİDİYOR

Bu konular hakkında yakın temaslarda bulunmak üzere Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da 7 Eylül'de düzenlenecek Avrupa Konseyi Bakanlar Kurulu Toplantısı'na katılmak üzere Strasbourg'a gidecek.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 06.09.2016 14:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol