banner200
18 Mart 2016 Cuma 15:22
NASA: Plüton'da okyanus olabilir
banner188
banner213

ABD'nin Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'ne (NASA) ait uzay aracı New Horizons'un gönderdiği verileri inceleyen gök bilimciler, Plüton ve uydusu Charon'un jeolojik olarak son derece aktif olduğunu, gizemli gezegenin sanılandan çok daha karmaşık bir yapıya sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Plüton'un nitrojen, metan ve sudan oluşan karmaşık yapısıyla Güneş Sistemi'ndeki diğer gezegenlerden oldukça farklı olduğunu belirten araştırmacılar Plüton'un yüzeyindeki kayalarda yer alan radyoaktif maddeler sayesinde gezegenin iç kısmının ısındığına ilişkin veriler bulunduğuna işaret etti. Araştırmacılar, söz konusu verilerle cüce gezegenin donmuş yüzeyinin altında amonyak açısından zengin ve sıvı halde sudan oluşan bir okyanus bulunabileceğini düşünüyor.

Araştırmayı yöneten NASA uzmanı Jeff Moore, "Plüton ve uydusu Charon hakkında elde ettiğimiz veriler, Güneş Sistemi'nin uzak bölgelerindeki jeolojik aktivitelere ışık tutacak" dedi. New Horizon projesinden Alan Stern de "Satürn'ün uydusu Enceladus, Jüpiter'in uyduları Europa ve Ganymede'den sonra şimdi de Plüton'un yüzeyinin altında su olabileceğine dair veriler bulduk. Güneş Sistemi'nde sadece Dünya'nın okyanusunun yer üstünde olması son derece ilginç" diye konuştu.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 18.03.2016 15:22
Anahtar Kelimeler:
ABDSudanNasa
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner212