banner200
banner222
09 Eylül 2016 Cuma 14:23
NASA gök taşından numune toplayacak
banner188
banner213
banner230

Bennu adlı gök taşından kayaç örnekleri toplayacak Osiris Rex uzay aracı, ABD'nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral Üssü'nden Atlas roketiyle fırlatıldı.

Yaşamın başlangıcıyla ilgili sorulara yanıt aranacak

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi'nden yapılan açıklamaya göre, yaklaşık 800 milyon dolar maliyete sahip misyonla Dünya üzerindeki yaşamın başlangıcıyla ilgili sorulara yanıt aranacak. Gök taşına ulaşmak için 650 milyon kilometreden fazla yol kat edecek uzay aracı, 60 gram – 2 kilo arasında kaya örneği ve tozdan oluşan numuneyi topladıktan sonra 2023'de Dünya'ya geri dönecek.

NASA'da bir ilk

NASA Başkanı Charles Bolden, "Etkileyici bir misyon ve ekibinin çok önemli bir dönüm noktasını yaşıyoruz" dedi. Osiris Rex, NASA'nın göktaşından numune toplayıp Dünya'ya geri getiren ilk aracı olacak. Daha önce Japon Uzay Ajansı'na (JAXA) ait uzay aracı "Hayabusa" bir göktaşına inmiş topladığı numuneyi 2010 yılında Dünya'ya geri getirmişti.

Gök taşının haritasını çıkaracak

Gök taşına uçuşun yaklaşık 2 yıl sürmesi bekleniyor. Numunenin alınacağı yerin tesbiti için 2020 Temmuz ayına kadar bekleneceğini belirten NASA yetkilisi Gordon Johnston, "Önce Bennu'ya yaklaşacak, haritasını çıkaracak, araştıracak ve numune için en güvenli ve bilimsel açıdan da en ilgi çekici noktayı saptayacağız" dedi.

500 bin asteroid arasından seçildi

Bennu, bilinen 500 bin asteroid arasından seçildi. Bennu'nun yaklaşık 500 metre çapıyla ideal ölçülere sahip olduğu, karbon açısından zengin kayaçlar bulundurduğuna dikkat çekiliyor. Osiris-Rex programının başkan yardımcısı Christina Richey, "Bu parçalar Dünya'da ya da Güneş Sistemi'nin bir başka gezegeninde yaşamı başlatmış olabilir" dedi. (© Deutsche Welle Türkçe)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 09.09.2016 14:23
Anahtar Kelimeler:
ABDDolar
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol