banner200
banner235
banner225
05 Şubat 2016 Cuma 09:43
‘Namaz değil barış’
banner188
banner213
banner230

HÜSEYİN ŞİMŞEK / huseyinsimsek@birgun.net

7 Haziran seçimlerinin ardından tek başına iktidarı geri almak için savaşçı politikaları devreye sokan AKP, ‘çözüme’ ilişkin sözde planlarını ‘cuma namazı’ sonrası açıklayacak. Her hafta cuma namazını Doğu ve Güneydoğu’daki farklı bir şehirde kılacağını açıklayan Davutoğlu, ilk namazı için bugün Mardin Ulu Camii’de olacak.

Davet yok!
Başbakan Davutoğlu’nun Mardin ziyaretine, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanları Ahmet Türk ve Februniye Akyol davet edilmedi. Programa ilişkin bilgilendirilmedi. Mardin Valiliği tarafından belediyeye gönderilen yazıda güvenlik gerekçesiyle bugün kentte görev yapacak zabıta, itfaiye ve sağlık ekipleri ile temizlik görevlilerinin isimleri istendi.
Davutoğlu’nun ‘master planı’nı ve cuma namazı açılımını HDP Mardin Milletvekilleri Erol Dora ile Gülser Yıldırım ve İMC TV Diyarbakır temsilcisi Faruk Balıkçı BirGün’e değerlendirdi.

‘Öncelik yaralılar’

HDP Mardin Milletvekili Erol Dora: Bölge halkının şu anda bir önceliği var, o da Cizre’deki yaralılar. Günlerdir bu insanlar hakkında bilgi alamıyoruz. En önemli konulardan birisi de askeri operasyonların durmasıdır. Bizim önceliğimiz ile hükümetin ‘master planı’nı değerlendirdiğimizde bu planın bölgeye yarar getirmeyeceğini görebiliyoruz. Türkiye’de her zaman camiler ve namazlar siyasette araç olarak kullanıldı.
Her hafta bir ilde cuma namazı kılınarak o ülkeye barış gelmez, özgürlük olmaz. Halkımızın talebi cuma namazını birlikte kılmak değil, Dolmabahçe deklarasyonuna dönülmesidir.

‘Namaz örtmez’
HDP Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım: Bölgede yaşanan katliamın namazla örtülmesi mümkün değil. Halk namazına Davutoğlu’ndan daha fazla sahip çıkıyor. Asıl beklenti Cizre’de bodrum katta bulunan yaralıların kurtulmasıdır. Biraz ahlakları varsa o yaralıların bodrum katından çıkarılmasını isteyenlere saldırmamaları gerekir. Tek istekleri Başkanlık sistemi. Halkın menfaati onların gündeminde yok.

‘Bakışlarını yansıtıyor’
İMC TV Diyarbakır temsilcisi Faruk Balıkçı: Bölge halkından kime sorarsanız sorun yeniden barış sürecine dönme umudunu hâlâ taşıyor. Tek çözüm olarak Dolmabahçe mutabakatı gösteriliyor. 30 yıldır güvenlikçi politika denendi ve sonuç alınamadı. İnsani olmayan bir anlayışı Cizre’de bodrum katta halka uygulayanlar bugün Mardin’de ne gibi bir mesaj verebilir? Başbakan’ın kılacağı Cuma namazı, devletin bölgeye bakış açısını yansıtıyor. Ayrıca çok açık bir şekilde dine karşı hassasiyeti biliyor ve bundan pay çıkarmak istiyor.

‘100 yıllık proje’
DTK Eş Başkanı Selma Irmak: 1930’lardan sonra da böyle bir süreç yaşandı. Beyaz katliam dediğimiz asimile etme süreci son çare olarak uygulandı. Bunun için okullar, medreseler, camiler, yani toplumun değer yargısını oluşturan kurumlar devlete bağlandı. Şimdi görüyoruz ki 100 yıllık projeye geri dönüldü. Önce kenti yerle bir ettiler, sürgün ettiler, amansız acılar yaşattılar, ardından onları bu biçimi ile teslim almaya çalıştılar. Bu durum bilindik bir katliam sonrası teslim alma ve devşirme politikasıdır. Yeni şeyler denenmesi gerekiyor. Halkın taleplerine kulak verilmeli.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.02.2016 09:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol