28 Mayıs 2016 Cumartesi 08:23
Nâzım’ın ‘Sevdalı Bulut’ oyununa izin çıkmadı

SERBAY MANSUROĞLU / serbaymansur@birgun.net
@serbaymansur

Giresun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Nazım Hikmet’in yazdığı ‘Sevdalı Bulut’ eserinden uyarlanan tiyatro oyununa öğrencilerin katılımasına izin vermedi.

Engelliler Haftası kapsamında Giresun Özel Eğitim Okulu, öğrencilerini Giresun Belediyesi tiyatro topluluğunun oynadığı ‘Sevdalı Bulut’ adlı çocuk oyununa götürmek istedi. Okul öğretmenlerinin başvurusu ile 16 Mayıs günü oynanacak seans belediye tarafından öğrencilere ücretsiz olarak ayrıldı. Okul Müdürlüğüne durumu anlatan öğretmenler İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden olur alınmasını istedi. Okul Müdürü, kısa süre sonra oyuna İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün izin vermediğini bildirdi.

‘Utanç verici’

Eğitim Sen Giresun Şube Başkanı Hayri Şenel, CHP’li belediyenin Nâzım Hikmet’in eserinden uyarlanan oyununa izin çıkmamasını ‘utanç verici’ olarak değerlendirdi. Şenel, bu tutumun Milli Eğitim’de yaşanan gericileşmenin ve bilimsellikten uzaklaşmanın sonucu olduğunu söyledi.

Dinci vakıflara sınırsız olanak!

İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün taraflı bir tutum sergilediğini belirten Şenel, okullarda dinci vakıfların etkinliklerine sınırsız olanaklar sağlandığını hatırlatarak bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu konudaki tutumunun Milli Eğitim Bakanlığı’nın tutumundan kaynaklandığını ifade eden Şenel, çocukların ancak laik, bilimsel, kamusal eğitimle gelişimlerinin tamamlayabileceklerini belirtti.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 28.05.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol