banner200
banner222
01 Ekim 2016 Cumartesi 09:03
‘Mülakata hayır puanıma dokunma’
banner188
banner213
banner230

ZEYNEP KURAY

Atanamayan öğretmen adayları, sınavlarda yüksek puan almalarına rağmen, darbe girişimi sonrası getirilen mülakat sistemi nedeniyle atanma haklarının gasp edilmesini İstanbul İl Eğitim Müdürlüğü önünde protesto etti. Milli Eğitim Müdürlüğüne itiraz dilekçesi veren öğretmen adayları, “Mülakata hayır puanıma dokunma” dedi.

Bir öğretmen adayı mülakatta kendisine medeni durumu sorulduktan sonra jüridekilerin “Zamane kızları hep bekâr ” dediğini aktarırken, bir diğer öğretmen adayı ise mülakatta kendilerine “Terör örgütlerini sayabilir misin?”, “Darbe girişimi gecesi ne yapıyordun?” ,“Gezi olayları hakkında ne düşünüyorsun?”, “Doğuya atanırsan oradaki barışı nasıl sağlamayı düşünüyorsun?” gibi sorular yöneltildiğini belirtti.

Hakları gasp edilen öğretmen adayları adına açıklamayı okuyan Ali Ataş, “Sınav sonuçlarının hiçbir hükmü kalmamıştır. Türkiye genelinde 495 komisyon olduğu ve bu komisyonların üçer kişiden oluştuğu; komisyonda görev alanların her birinin farklı değerlendirme ölçütlerini kullandığı düşünülürse, objektiflikten uzaklaşıldığı aşikârdır” ifadelerini kullandı.

*****

29 Aralık grevine maaş kesme cezası

Bölgede devam eden sokağa çıkma yasaklarına ve çatışmalara karşı 29 Aralık'ta KESK, DİSK ve TMMOB öncülüğünde iş bırakarak barış talebini dile getiren emekçiler cezalandırılmaya devam ediliyor. İzmir'de son olarak 4 ilçeden Eğitim Sen üyesi 230 eğitim emekçisine maaş kesme cezası verildi ve 168 eğitim emekçisi de Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edildi. Evrensel'de yer alan habere göre Buca'dan 164 öğretmene, Bergama'dan 40 öğretmen Menderes'ten 24 öğretmene ve Dikili'den de 2 öğretmene 30'da 1 oranında maaş kesme cezası verildi. Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan Eğitim Sen İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Candemir, ''Sendikamıza ve üyelerimize karşı son günlerde yoğunlaşan saldırılar ve 29 Aralık grevi ile alakalı açılan soruşturmalar hukuksuzdur. Bu uygulamalar AKP iktidarının OHAL'i bahane edilerek başlattığı cadı avının bir parçasıdır. Yaptığımız her eylem yasaldır ve arkasındayız. Bu saldırılar karşısında mücadele etmeye devam edeceğiz" dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 01.10.2016 09:03
Anahtar Kelimeler:
EğitimAkpDarbeDİSKBuca
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol