banner200
banner222
02 Ağustos 2016 Salı 10:03
‘Muhalifler fişlenip açığa alınıyor’
banner188
banner213
banner230

ZEYNEP KURAY / [email protected]
@zeynokuray

Darbe girişiminin ardından kamuda başlatılan tasfiyeler, muhalif avına dönüştü. Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İETT Genel Müdürlüğü, Sancaktepe Belediyesi ve Küçükçekmece Belediyesi’nde KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen’e üye olan 17 kamu emekçisi açığa alındı. BirGün’e konuşan Tüm Bel-Sen 4 Nolu Şube Başkanı Saadet Özsoy, kamu kurumlarında muhbirlik mekanizmasının devreye sokulduğunu, bu yolla muhalif emekçilerin listeler halinde fişlendiğini söyledi. ‘Cadı avı’nın genişleyebileceğine dikkat çeken Özsoy, “Pazartesinden itibaren İSKİ’de fişleme listelerinin hazır olduğu duyumlarını alıyoruz” dedi.

Özsoy, şunları kaydetti: “Bugüne kadar açığa alınan arkadaşlarımız hakkında herhangi bir örgüte üye olmak/destek olmak gibi bir suçlamayla açılmış disiplin soruşturması yok. KESK’in ve sendikamızın ilkeleri, duruşu bellidir. Bizim tek örgütümüz sendikamızdır.”

Sıra İSKİ’de mi?

İETT Genel Müdürlüğü’nde hazırlanan listelere KESK üyesi emekçilerin dahil edilmesinin altında, geçmişteki hak arayışlarının yatıyor olabileceğini dile getiren Özsoy, “Sayıştay zimmetleri adı altında emekçilerin maaşlarında sürekli kesintiler yapılıyordu. Biz de sendika olarak hem İETT, hem İSKİ’de davalar açtık, kazandık. Bu davalar uzun bir süre arkadaşlarımıza karşı tehdit unsuru olarak kullanıldı” dedi. Özsoy, “Ortada bir cadı avı var ve bu torbanın içine doldurabildikleri tüm muhalifleri dolduracaklar. Böylelikle sendikal örgütlükleri yok etmek istiyorlar. Pazartesinden itibaren İSKİ’de fişleme listelerinin hazır olduğu yönünde duyumlar alıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 02.08.2016 10:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol