banner200
banner222
27 Haziran 2016 Pazartesi 08:23
‘Muhalif kesime gözdağı veriliyor’
banner188
banner213
banner230

Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak için bir günlüğüne nöbetçi genel yayın yönetmenliği yaptıkları gerekçesiyle tutuklanan TİHV Başkanı ve Evrensel Gazetesi Yazarı Şebnem Korur Fincancı, gazeteci yazar Ahmet Nesin, Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu’nu CHP heyeti Bakırköy ve Metris cezaevlerinde ziyaret etti. Gazeteciler Fincancı, Önderoğlu ve Nesin tutuklamalarla topluma gözdağı verilmek istendiği ve buna karşı mücadelenin ifade özgürlüğü önündeki engellerin kalkması için bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiği mesajını iletti.

Ziyaretin ardından, heyette yer alan Cezaevleri İnceleme ve İzleme Komisyon Sözcüsü Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, İstanbul Milletvekili Selina Doğan ile Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Fincancı, Önderoğlu ve Nesin’in görüşlerini paylaştı.Fırsat olmasını diliyorum
Görüşmede, “Toplumsal muhalif tabanı hedef alan ve herkesi baskılayan sistemli bir kalkışma olduğuna” dikkat çeken Önderoğlu şöyle devam etti: “Bizim gibi bilinen insanlar alınarak muhalif kesime açık bir gözdağı veriliyor. İddianameler aynı ama mahkeme heyetlerinden farklı kararlar çıkıyor. 18 Mayıs günü Nöbetçi Yayın Yönetmenliği yaptım. Bahsedilen haberlerde haberi yazanın ismi olmadığı için künyede bizim adımız yazıyordu bizi tutukladılar. Burada bizim geçirdiğimiz her bir günün, dışarıdaki demokratların gördüğü baskı ve ifade özgürlüğünün önündeki engellerin anlaşılması için bir fırsat olmasını diliyorum. Burada bulunuşumuz demokrasi, ifade ve basın özgürlüğüne katkıda bulunur, taşıdığı hukuka aykırılıkla dayanışmayı artırır. Burada bulunmamız boşuna olmasın.”Cizre raporu canını sıktı
Fincancı ise, CHP heyetinin ziyaretinde şunları söyledi: “Haberlerin tamamı düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında. ‘Lağım medyası’ bunu terörizm olarak gördü. Tutuklanma gerekçemde ‘Tutuklanmaya engel hali yok’ deniliyor. Bu 78 milyon insanın tutuklanmasına yol açar. Reşit ve sağlıklı olmak tutuklanmaya yol açabilir. Ben ifade özgürlüğü için oradaydım. Esas Cizre Raporu onların canını sıktı. Savcıyı görünce anladım zaten, bana nefretle bakıyordu. Ben Bosna’da toplu mezarlarda bulundum. Yanık et kokusu Cizre’nin üzerine sinmişti. Kim yaktı bilmiyorum ama etkili ve hızlı bir soruşturma olmadığı için hükümet sorumludur.”

2012’de yazmıştım
Görüşme sırasında, “Ben tutuklanacağımın farkındaydım” diyen Nesin ise,”Bizim yerimize başka bir grup bulununcaya kadar biz buradayız. Bundan sonra belki AKP içinden tutuklama veya soruşturma olabilir. HDP’li belediyelere ardından başka insanlara uzar bu iş. 2008’de Fethullah Türkiye’ye gelemez diye yazdım. Gelirse tutuklanır dedim. Yine 2012’de Erdoğan Suriye üzerinden Kürtleri bombalayacak yazdım. Ben bunların ne yapacağını tahmin ettim. Bizden sonra sıra belediye başkanlarına gelecek. Ondan sonra belki de AKP içindeki muhalif sesleri cezaevine gönderecekler. Ben AKP’lileri de bekliyorum.Şu an tek kişilik hücrede kalıyorum” diye konuştu.

***

Dört gazeteci daha bugün ifade verecek

Özgür Gündem gazetesine destek vermek amacıyla başlatılan nöbetçi yayın yönetmeni kampanyasına katıldıkları için haklarında soruşturma başlatılan gazeteciler Nadire Mater, Yıldırım Türker, Tuğrul Eryılmaz ve Faruk Balıkçı da ifadeye çağrıldı. ‘Terör örgütü propagandası’ suçlamasıyla haklarında soruşturma başlatılan gazeteciler Mater, Eryılmaz, Balıkçı ve yazar Türker’in bugün ssaat 10.00’da Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’nde ifade vermesi bekleniyor. Özgür Gündem gazetesi karşılaştıkları sürekli yargılama ve soruşturmalar karşısında 3 Mayıs’ta nöbetçi yayın yönetmenliği için çağrı yapmıştı. Çok sayıda gazeteci ve insan hakları savunucusu kampanyaya destek vererek dönüşümlü olarak gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenmişti.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 27.06.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol