banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
14 Haziran 2016 Salı 16:23
Müftüden milli maç uyarısı

EURO 2016'da D Grubu'nda mücadele eden Türkiye'nin 17 Haziran'daki İspanya maçı ve 21 Haziran'daki Çek Cumhuriyeti maçının saat 22.00'de başlaması maçı izlemek isteyen aynı zamanda da teravih namazına gidenleri ikilemde bıraktı.CNNTürk'ün haberine göre, Manisa İl Müftüsü Sinan Cihan da cemaati, hem de saat 22.25'te kılınan teravih namazını kıldıracak imamları uyardı. Teravih namazının maç nedeniyle hızlı kılınmasının doğru olmayacağına dikkat çeken Cihan, şöyle dedi:

"İmamlar görevini yapacak. Hepimiz görevimizi yapacağız. Namazı namaz olmaktan çıkartan arkadaşa ne gerekiyorsa onu yaparız. Böyle bir şey olmaz. Bunun hiçbir makul tarafı yok. Bir ibadetin bu tür gelişmelere bağlı olarak gündeme getirilmesi son derece sakıncalıdır. Namaz ve futbol birbirinden çok ayrıdır. Bunlar ayrı dünyaların işleridir. Herkes usulüne uygun şekilde görevini yapacak. Biz milli takımın başarılı olmasını canı gönülden arzu ederiz. Ama 'namaz nasıl kılınacak' sorusuna maç gecesi de teravih namazı aynı özellikle kılınmalıdır. Birey olarak milli takımı gönülden destekleriz."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 14.06.2016 16:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177