29 Şubat 2016 Pazartesi 18:42
MSGSÜ'de taciz eylemi

2011 yılında üç kadın öğrenciyi sistematik şekilde taciz ettiği iddia edilen ve kadınların şikayeti üzerine okul tarafindan soruşturma açılarak ceza alan, felsefe bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Erdal Yıldız, iddialara göre kendisinden şikayetçi olan kadınlara ve olayın şahitlerine 3 yıldır mobbing de uyguluyor.

Okul yönetimi ceza verdi ama…
9 ay süren disiplin soruşturması sonucunda ise Doç. Dr. Erdal Yıldız ‘ın "hizmet içinde taşıdığı resmi sıfatın gerektirdiği itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunmak" suçundan para cezası aldığı öğrenildi. Cezaya göre, maaşının 8'de 1’i yani yaklaşık 500tl’si kesintiye uğratıldı. Tacize maruz kalan kadınlar ise, suçun ‘yüz kızartıcı suç’ kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyleyerek cezayı kabul etmedi ve MSGSÜ Bomonti Kampüsü’ndeki felsefe bölümünde bugün bir eylem gerçekleştirdi.

‘Cansel’i ‘eğitimci’ maskeli tecavüzcü yüzünden kaybettik’
Eylem sonrası öğrenciler basın açıklaması yaptı. Yapılan basın açıklamasında “Buradan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi yönetimine soruyoruz; daha iki gün önce genç bir kadın olan, Cansel’i, "eğitimci" maskesine bürünmüş bir tecavüzcünün yüzünden kaybettik. Tacizcilerin sırtını sıvazladığınız her kararla genç kadınların eğitim hayatına hatta hayatına sebep olmak mı daha ağır, yoksa akademideki yerinizin hasara uğraması mı?” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 29.02.2016 18:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol