banner200
banner222
28 Eylül 2016 Çarşamba 11:03
MSB personeli Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bürokratına emanet
banner188
banner213
banner230

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Milli Savunma Bakanlığı’na dair atama kararları Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Milli Savunma Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’ne, görevlendirilmesi daha önce yapılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Personel Genel Müdürü Nizamettin Ekinci resmen atandı.

15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından ‘sivilleştirilen’ Milli Savunma Bakanlığı’nın Personel Genel Müdürlüğü’ne atanan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı eski Personel Genel Müdürü Ekinci’nin ismi AKP’den iki dönem milletvekili aday adayı olması ve AKP Genel Başkanı Yardımcısı Mehdi Eker’e yakınlığı ile biliniyor.

AKP’nin ‘süper bürokratları’ arasında gösterilen Ekinci, 2008 yılında Eker’in Tarım Bakanlığı döneminde getirildiği Personel Genel Müdürlüğü’nden 8 yılda milletvekili aday adaylığı dışında hiç ayrılmadı. AKP'den milletvekili aday adayı olduğu dönemde ise Türkçe, Kürtçe ve Zazaca el ilanları ve afişler bastırarak adını duyurdu ancak bu hamlesi milletvekili olmak için yeterli olmadı.Seçimlerde köyünden 62 HDP oyuna karşı sadece 2 oy alabildi.

Devlet okulunda 'ücretli' İngilizce sınıfı

Ekinci ayrıca ÇAYKUR ve Toprak Mahsulleri Ofisi Yönetim Kurulu üyeliği, Doğu ve Güneydoğu Kalkınma Vakfı Yönetim ve Danışma Kurulu Üyeliği ve Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası Disiplin Kurulu Üyeliği yaptı.

Yöneticilikte mahir (!)

Ekinci’nin ismi, Mehdi Eker’e yakınlığının yanısıra, ‘doktor’ ünvanı bulunmayan bir personelin bu unvanla Resmi Gazete’de isminin yayımlanarak atamasının yapılması ile de duyuldu. Hayvancılık Genel Müdürü Mustafa Kayhan’ın Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük atamaları sırasında Resmi Gazete’de isminin ‘Dr. Mustafa Kayhan’ olarak yazılmasının sorumlusu olarak Ekinci gösterildi. Kayhan’ın “Benimle bir alakası yok. Burada bir hata veya ihmalkarlık varsa, bunun sorumlusu Personel Genel Müdürlüğü'dür” demesi, iddiaları kuvvetlendirdi.

6 general, 2 amiral

Resmi Gazete'de yayımlanan diğer atama kararları ise şöyle:

Dışişleri Bakanlığı Uluslararası Güvenlik İşleri Genel Müdürü Büyükelçi Basat Öztürk, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına, Sayıştay Başkanlığı Uzman Denetçi Bölüm Başkanı İsmail Altıntaş, Tedarik Hizmetleri Genel Müdürlüğüne, Maliye Bakanlığı Personel Genel Müdür Yardımcısı Şinasi Toğrol da Bütçe ve Mali Hizmetler Genel Müdürlüğüne getirildi.

Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı Askeralma Genel Müdürlüğüne Askeralma Dairesi Başkanı Tuğgeneral Celalettin Bacanlı, Genel Plan ve Prensipler Genel Müdürlüğüne, Çanakkale Boğaz Komutanı Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Lojistik Genel Müdürlüğüne, İnşaat emlak ve NATO Güvenlik Yatırımları Dairesi Başkanı Tuğgeneral Adem Haydar atandı.

Milli Savunma Bakanlığına bağlı Askeri Adalet İşleri ve Kanunlar Genel Müdürlüğüne Kanun ve Kararlar Dairesi Başkanı Hava Hakim Albay Murat Yaman, Askeri Adalet İşleri ve Kanunlar Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcılığına Askeri Adalet İşleri Başkanı Deniz Askeri Hakim Albay Taner Güçlü, Askeri Adalet Teftiş Kurulu Dairesi Başkanlığına Askeri Adalet Teftiş Kurulu Müfettişi Hakim Albay Günay Güzel, Milli Savunma Bakanlığı Müşavirliğine Ahmet Taşkın getirildi.

Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına mensup 6 general ve iki amiral, yeni görevlere atandı. TSK Sağlık Komutanlığı ve GATA Komutanlığında görevli Prof. Deniz Tabip Tümamiral Hayati Bilgiç, TSK Sağlık Komutanlığına, GATA Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı ve GATA eğitim Hastanesi Baştabibi Tuğgeneral Ufuk Demirkılıç, TSK Sağlık Komutan Yardımcılığına, Milli Savunma Bakanlığı Maliye Başkanı Adnan Baksı, Kara Kuvvetleri Maliye Dairesi Başkanlığına, Hava Savunma Komutanlığı Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmet Biçer, 6. Ana Jet Üs Komutanlığına getirildi.

Genelkurmay Başkanlığı Harekat Başkan Yardımcısı ve Tuğgeneral Ali Ucarı, Genelkurmay Harekat Başkan Yardımcılığına, İstanbul Boğaz Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem, Çanakkale Boğaz Komutanlığına, 1’inci Ordu Komutanlığı emrinde görev yapan Tümgeneral Gürsel Öztürk, Kara Kuvvetleri Eğitim Doktrin Kurmay Başkanlığına, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Kurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmet Kasa, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Harekat ve Öğretim Başkanlığına atandı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.09.2016 11:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol