banner200
banner235
banner225
01 Haziran 2016 Çarşamba 08:22
Moğolların Avrupa’dan çekilmesinde iklim etkisi
banner188
banner213
banner230

YUSUF CEM DURAKCAN

Scientific Reports’da yeni yayımlanan araştırmaya göre; Moğolların Avrupa'yı istila etmesinin ardından 1242 yılında aniden Avrupa’nın merkezinden çekilmesinde iklim şartları etkili olmuş olabilir.
Araştırmacılara göre; 1200’lü yılların başındaki sıcak iklim ile, Moğol süvarilerinin atlarını beslemeleri için uygun bitki örtüsü gelişti. Bu durum Moğolların, imparatorluklarını Rusya’nın içlerine kadar genişletebilmesine yardımcı oldu. 1241 yılında da Cengiz Han’ın torunu olan Batu’nun yönettiği Moğol orduları, büyük ovaların Macaristan’daki batı sınırına kadar geldiler. Batu, geniş düzlüklerde yaptığı savaşlarda, Polonya ve Macar ordularını mağlup etti.
İlgili dönemden kalma ağaçların halkalarını inceleyen bilim insanları, 1242 yılının başlarında Macaristan’da oldukça soğuk ve yağışlı bir kışın başladığının bulgularına ulaştılar. Bu yağışlar, Macaristan’ın ovalarını bataklığa çevirmişti. Hem bataklıklarda verimli savaşamayacak olmalarından hem de hayvanlarını otlatamayacaklarından, Moğol orduları mecburen daha kuru yüksekliklere doğru geri çekilmek zorunda kalmışlardı.
İklim, Moğolların geri çekilmesinde tek etken olmasa da, savaşların gidişatını büyük ölçüde değiştirmişe benziyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 01.06.2016 08:22
Anahtar Kelimeler:
AvrupaRusyaSıcakBilim
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol