banner200
banner222
03 Mayıs 2016 Salı 12:23
MİT TIR'ları davasında Can Dündar'a 31, Erdem Gül'e 10 yıl
banner188
banner213
banner230

Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün yargılandığı "MİT TIR'ları" haberlerine ilişkin davasında savcı mütaalasını açıkladı. Mütalaada Can Dündar için 31 yıl, Erdem Gül için ise 10 yıl hapis istendi.

Cumhuriyet Gazetesi Genel yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün "Silahlı Terör Örgütüne üye olmaksızın Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme'' ve "devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri, temin edip açıklama ve bu suça iştirak'' suçlamalarıyla yargılandığı davada mütaala açıklandı.

Davanın 22 Nisan 2016 tarihinde görülen duruşmasında, savcı Evliya Çalışkan, mütalaasını açıklamak için bir sonraki duruşmaya kadar süre istemiş, duruşma 6 Mayıs tarihine ertelenmişti. Savcı Çalışkan, celse arası 7 sayfadan oluşan mütalaasını açıkladı.

Savcı Çalışkan, sanıklar Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki' 'Silahlı Terör Örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etme'' suçlarıyla ilgili dosyanın ayrılmasını talep etti.

Can Dündar'ın ''Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri, temin edip açıklama ve bu suça iştirak'' eylemleri nedeniyle, 10 yıldan 31 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Erdem Gül'ün ise ''devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri açıklama'' eylemi nedeniyle, 5 yıldan 10 yıla kadar hapsini talep etti. Duruşma 6 Mayıs 2016 tarihinde kapalı olarak görülmeye devam edecek.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.05.2016 12:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol