banner200
banner222
18 Ağustos 2016 Perşembe 13:23
Mısır televizyonundan kadın sunuculara şekilci talimat:
banner188
banner213
banner230

Mısır Radyo ve Televizyon Kurumu ERTU'nun sekiz kadın sunucusuna 'zayıflayın' talimatı vermesi kadın hakları örgütlerini ayağa kaldırdı.

BBC Türkçe'nin El Yawm el Sabi internet sitesinden aktardığı habere göre, ERTU, sekiz sunucusuna, zayıflamak ve "ekrana uygun bir görünüme" dönmek üzere bir ay süre verdi. ERTU'nun genel müdürü olan Sefa Hicazi eski bir sunucu.

Ultimatom üzerine adı geçen kadın spikerlerden art arda açıklamalar gelmeye başladı.

Mısır'ın 2. Kanal televizyonunda sunuculuk yapan Hatice Hattab sözü geçen internet gazetesine verdiği demeçte, halkın son televizyon programlarını seyredip, kendisinin gerçekten şişman olup olmadığına ve ekrandan alınmayı hakedip haketmediğine karar vermesini istiyor.

Bir diğer kadın sunucu ise durumun ailelerini üzdüğünü, kurum içinde halledilmiş olsa daha iyi olacağını söyledi.

Mısır'daki Rehberlik ve Hukuki Farkındalık Kadın Merkezi adlı kadın hakları kuruluşu ERTU'nun kararını kınayarak bunun bir "anayasa ihlali" ve kadına karşı şiddet olduğunu kaydetti, televizyon yöneticilerini geri adım atmaya davet etti.

Eleştirilere rağmen Mısır televizyonundan kaynaklar kararın geri alınmayacağını, ancak kadınların maaşlarının ve sosyal haklarının kesintiye uğramayacağını söylüyorlar.

Mısır medyasında yorumcular sunucuların görevden alınmasının haklı olup olmadığını tartışıyor.

Devlet gazetesi El Ahram'dan Fatma el Şarawi, bu kriterlerin bütün yerel televizyonlara da uygulanması gerektiğini savunurken, yazar ve akademisyen Wahid Abdul Mecid televizyonların, spikerlerinin görünümlerini değil program içeriklerini düzeltmeye odaklanmasının iyi olacağını söyledi.

Sosyal medyada da kullanıcılar bölündü. Kadın sunucuları destekleyenler de var "dombili" benzeri yakıştırmalarla fazla kilolarından dolayı aşağılayıcı mesajlar atanlar da.

Buna karşılık parlamentoda, aynı zamanda gazeteci de olan milletvekili, Seyid Hicazi, sunucuları savunan bir konuşma yaptı ve "Soruyorum, Mısır'da kim ideal kiloladır" diye sordu. Milletvekili Sada el Balad haber sitesine verdiği mülakatta ise bir sunucunun "biraz tombul ama zarif olabileceğini" söyledi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 18.08.2016 13:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol