banner200
banner222
28 Ocak 2016 Perşembe 10:22
MGK: Suriye'nin inşasında ne rejim ne IŞİD ne PYD yer almamalı
banner188
banner213
banner230

Saray'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığındaki 2016 yılının ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) Toplantısı 6 saat 40 dakika sürdü. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, "Suriye'nin geleceğinin inşasında ne mevcut rejimin ne DEAŞ ne de PYD-YPG başta olmak üzere, herhangi bir terör örgütünün yer almaması gerektiği ifade edilmiştir" denildi.

MGK bildirisinde PKK konusunda daha önce yüzlerce kez tekrarlanan şu ifadeler yer aldı;

"Milletin temel değerlerini ve birlikte yaşama arzusunu hedef alarak, eğitim yuvalarını, sağlık kuruluşlarını, camileri tahrip edip kullanılamaz hale getiren, baskı ve şiddet ile vatandaşlarımızı göçe zorlayan, bebekleri bile öldüren bölücü terör örgütüyle mücadelenin aynı azim ve kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır."

"İnsanlık dışı terör eylemleriyle, milletimizin birlik ve beraberliğine kasteden örgütle mücadelenin, hukuk kuralları içerisinde, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği konusunda hassasiyet gösterilerek yürütülmekte olduğu, zarar gören vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesine yönelik tedbirlerin alınacağı ifade edilmiştir."

"Ne rejim ne DEAŞ ne de PYD-YPG"

Suriye'de yaşanan gelişmelerin de değerlendirildiği belirtilen açıklamada; "Bu ülkeden kaynaklanan tehditlerin, ülkemizin ve bölgenin güvenlik ve istikrarına etkileri ile siyasi çözüm konusundaki son gelişmeler üzerinde durulmuştur.

Muhalif gruplarla birlikte Suriye Türkmenlerine olan desteğimizin devam edeceği yönündeki kararlılığımız teyit edilmiştir. Mülteci konusu başta olmak üzere, sınır güvenliğimizi etkileyebilecek hususlar ele alınmış, son günlerde sınırlarımıza yakın bölgelerde meydana gelen hadiselerin tekerrürüne mani olmak maksadıyla, alınan ve alınabilecek ilave tedbirler gözden geçirilmiştir.

Suriye'nin geleceğinin inşasında ne mevcut rejimin, ne DEAŞ, ne de PYD-YPG başta olmak üzere herhangi bir terör örgütünün yer almaması gerektiği ifade edilmiştir." denildi.

Siber saldırılar ve güvenlik

MGK'da, Irak’ta yaşanan son gelişmeler de değerlendirildi. Açıklamada, "terörle mücadelesinde yanında olunan Irak’la ikili ilişkileri geliştirecek unsurlar hakkında Kurul’a bilgi sunulduğu" kaydedildi.

Toplantıda ayrıca siber saldırılar, siber güvenlik ve siber güvenlik faaliyetlerine dair Kurul’a bilgi verildiği de eklendi.

Milli Güvenlik Kurulu ve Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantılarının ağustos ayında yapılması nedeniyle takvimde sıkışıklık yaşanmaması için şubat ayında gerçekleştirilecek toplantı, bir ay öne alınmıştı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 28.01.2016 10:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol