banner200
banner222
03 Eylül 2016 Cumartesi 08:22
Mevsimlik tarım işçileri için araştırma önergesi
banner188
banner213
banner230

CHP Niğde Milletvekili KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, mevsimlik tarım işçilerin sorunları için Meclis araştırması istedi.

Gürer gerekçede şunları belirtti: “Ekonomik kazanç sağlamak ve geçimlerini temin etmek üzere, çiftliklerde ve tarım işlerinde güvencesiz çalıştırılan binlerce mevsimlik işçi bulunmaktadır. Sağlıksız ortamlarda ikamet etmek zorunda kalan ve Anadolu’da farklı illerde çadır kentlerin oluşumuna neden olan işçiler ayrıca , kamyon, kamyonet gibi taşıma araçlarında deyim yerinde üst üste taşınarak tarla veya çalışma alanlarına götürülüp getirilmektedir. İşçiler tarlada ya da çiftlikte sosyal güvenlikten uzak, sağlık koşulları uygun olmayan, ağır iş koşullarında ve mesai tanımı dışında çalışmak zorunda bırakılmaktadırlar. İçtikleri sudan, yedikleri yemeklere kadar hijyenden uzak, ekmek parası için çalışan işçilerin durumu irdelenip alınacak önlemler ve yasal düzenlemeler bir an önce TBMM gündemine alınmalıdır.”

“Birim ücret” karşılığında sürekli çalışmak zorunda olan tarım işçilerinin yeterli beslenemediğini, sağlıksız çalışma koşulları ile rahatsızlanıp hastalandığını ve sağlık giderlerini bile kendileri karşılamak zorunda kaldığını aktaran Gürer, “İş sahasında çapayı ayağına vurmak, ağaçtan düşmek, güneş çarpması ve tarımsal ilaçların maruz bıraktığı hastalıklara da yakalanan işçiler için iş kazası ise adeta olağan bir durum gibi görülmektedir. Mevsimlik işçiler, tüzel kimliğe kavuşturularak, güvencesiz çalışmalarını ve diğer sorunlarını bertaraf edici çalışmalar yapılmalıdır. Ayrıca farklı ülkelerden gelen ve tarım alanlarında çalıştırılan kaçak işçi sorunları da bu kapsamda ele alınmalıdır” dedi.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 03.09.2016 08:22
Anahtar Kelimeler:
CHP
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol