banner200
banner235
banner225
10 Şubat 2016 Çarşamba 10:03
Meteoroloji'den lodos uyarısı
banner188
banner213
banner230

Yapılan son değerlendirmelere göre; Türkiye genelinin parçalı ve az bulutlu, zamanla batı kesimlerinin çok bulutlu, akşam saatlerinde Edirne, Çanakkale ve İzmir’in Çeşme ilçesi ile gece saatlerinden itibaren Marmara, Ege, Batı Akdeniz, Bolu ve Düzce çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Marmara ve Ege Bölgesi’nde etkili olması beklenen kuvvetli lodosun; Marmara’nın güney ve batısı ile Kıyı Ege’de yer yer fırtına şeklinde esmesi bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi görüleceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklığı, kuzey, iç ve batı bölgelerde 2 ila 4 derece artacak.

Rüzgar ise genellikle güney ve güneybatı, Güneydoğu kesimlerde kuzeyli yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Ege Bölgesi’nde kuvvetli, zamanla kısa süreli fırtına şeklinde esecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü vatandaşlara şu uyarıları yaptı:

BUZLANMA VE DON OLAYI UYARISI

“Sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunda yüksek kar örtüsüne sahip eğimli alanlarda çığ tehlikesi riski bulunduğundan yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

Marmara ve Ege Bölgesi’nde etkili olması beklenen kuvvetli lodosun; Marmara’nın güney ve batısı ile Kıyı Ege’de yer yer fırtına şeklinde esmesi beklendiğinden başta hava, kara ve deniz ulaşımında olmak üzere meydana gelebilecek olumsuzluklara (çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi, baca gazı ve soba zehirlenmeleri vb.) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

BÖLGELERDE HAVA DURUMU

MARMARA: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinde Çanakkale ve Edirne çevreleri ile gece saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

EGE: Parçalı zamanla çok bulutlu, akşam saatlerinde Çeşme çevreleri ile gece saatlerinden itibaren bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

AKDENİZ: Parçalı ve az bulutlu, zamanla bölgenin batısının çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Antalya, Isparta ve Burdur çevrelerinin yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

İÇ ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu, gece saatlerinden itibaren bölgenin batısının yer yer çok bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

BATI KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu, zamanla yer yer çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren Bolu ve Düzce çevrelerinin aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ORTA VE DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

BAZI İLLERDE HAVA DURUMU

ANKARA: Parçalı ve az bulutlu, gece saatlerinden itibaren çok bulutlu. (10)

İSTANBUL: Parçalı zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı. (14)

İZMİR: Parçalı zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı.(15)

ADANA: Parçalı ve az bulutlu. (17)

ANTALYA: Parçalı zamanla çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren aralıklı yağmur ve sağanak yağışlı. (16)

SAMSUN: Parçalı ve az bulutlu.(4)

ERZURUM: Parçalı ve az bulutlu. (-3)

DİYARBAKIR: Parçalı ve az bulutlu.(11)

()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 10.02.2016 10:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol