banner237
04 Mart 2016 Cuma 12:02
Merkez Bankası'ndan enflasyon değerlendirmesi

Merkez Bankası, aylık enflasyondaki düşüşün "işlenmemiş gıda ve enerji fiyatları"ndaki düşüşten kaynaklandığını açıkladı. Özellikle, uçak düşürme krizinin ardından Rusya'nın ithalatı büyük ölçüde azaltması, Türkiye'de gıda fiyatlarını aşağıya çekti.

Şubat ayında tüketici fiyatları yüzde 0.02 düşerken, yıllık enflasyon 0.8 puan azalarak yüzde 8.78 oldu. Merkez Bankası, Şubat ayı fiyat gelişmelerine ilişkin açıklamasında, enflasyonda çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonunun bir miktar yükseldiğini, ana eğilimlerin ise sınırlı miktarda iyileşmeye devam ettiğini açıkladı.

Açıklamada, "Enflasyondaki düşüş işlenmemiş gıda ve enerji fiyatlarından kaynaklanmıştır. Bu dönemde, döviz kurunun gecikmeli etkileri azalmaya devam etmiştir. Çekirdek göstergelerin yıllık enflasyonu bir miktar yükselmiş, ana eğilimleri ise sınırlı miktarda iyileşmeye devam etmiştir" denildi ve şu değerlendirme yapıldı:

"Mevsimsellikten arındırılmış verilerle enflasyonun üç aylık ortalamalara göre ana eğilimi incelendiğinde, çekirdek enflasyon göstergelerindeki iyileşmenin sınırlı da olsa devam ettiği gözlenmiştir. Bu dönemde, Türk lirasındaki birikimli değer kaybı etkilerinin hafiflemesine bağlı olarak temel mal grubu eğilimindeki yavaşlama sürerken hizmet grubunda ana eğilim bir miktar yükselmiştir."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 04.03.2016 12:02
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol