banner200
banner222
30 Eylül 2016 Cuma 08:23
Memorial’in kaçak katlarına yargı freni
banner188
banner213
banner230

UĞUR ŞAHİN / [email protected]
@uugurs

İBB Meclisi’nde geçen yıl görüşülen 1/5000 ölçekli nazım imar planıyla aklanan Ataşehir’deki Memorial Hastanesi’nin iki binasının kaçak katlarına ilişkin planı, İstanbul 2. İdare Mahkemesi hukuka aykırı buldu ve yürütmeyi durdurma kararı verdi. Küçükbakkalköy Mahallesi içinde bulunan iki alan üzerinde kurulan Memorial Hastanesi emsali 1 80’iken, 2.07 emsalle inşa edildi. İlk olarak iki alanla ilgili binaların emsali 1.80’den 2.60 çıkarılması İBB Meclisi’nde talep edildi. İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu meclis üyeleri ise komisyon görüşünde emsali 2.20’ye düşürdü. CHP’lilerin ret oyuna karşın AKP’lilerin oyuyla kabul edilen plan değişikliğini CHP’li Meclis Üyeleri Hüseyin Sağ ile Hakkı Sağlam yargıya taşımıştı.

Şehircilik ilkelerine aykırı

Mahkeme plan değişikliğinin yapı yoğunluğunu arttırıcı nitelikte olduğu, değişiklikle birlikte ulaşıma ek yük getirileceği, değişikliğin, planlama ve şehircilik ilkelerine aykırı olduğunu belirtti. İBB Meclisi’nin kabul kararında hukuka uyarlılık bulunmadığı sonucuna varan mahkeme, plan değişikliğinin uygulanması halinde telafisi güç veya olanaksız zararlar doğuracağı sonucuna vararak, yürütmeyi durdurdu.

Ruhsatsız hastane düşünülemez

BirGün’e konuşan CHP’li Meclis Üyesi Hüseyin Sağ, binanın kaçak katlarının yasal hale getirilmeye çalışıldığını söyledi. Sağ, “Dünyanın hangi ülkesinde beş yıldır hizmet veren hastaneye plan değişikliği yapılır? Önce bina yapıldı, şimdi ise kaçak bölümleri yasal hale getirilmeye çalışılıyor. Hastanelerde ameliyatlar yapılıyor, imar problemi olan taşınmazların ruhsatları iptal edilir, ruhsatsız bir hastane düşünülemez. Sağlık Bakanlığı derhal inceleme başlatmalı. Deprem tehlikesinden bahsediliyor o binaların statik hesabı 1.80 emsal değere göre hesaplandı. Ek imar yükünü nasıl taşıyacak, olası bir depremde büyük zarar görür. Ayrıca şu an o hastanelerin bir bölümü kaçak, İBB ve Ataşehir Belediyesi gereğini yapmalı” diye konuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 30.09.2016 08:23
Anahtar Kelimeler:
CHPAkpDepremAtaşehir
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol