banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
14 Haziran 2016 Salı 16:04
Mehmet Ege son yolculuğuna uğurlandı

BURAK ABATAY / @abatayburak

12 Haziran'da vefat eden Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği Başkanı ve Devlet Tiyatroları eski Genel Müdürü Mehmet Ege son yolculuğuna uğurlandı.

Saat 10:30'da Büyük Tiyatro'da yapılan törenin ardından Ege'nin cenazesi Kocatepe Camii'nde defnedilirken her iki törene de çok sayıda sanatçı dostu ve siyasetçi katıldı. Büyük Tiyatro’da gerçekleştirilen bu törende sunuculuğu Edip Tümerkan yaparken Ege’nin özyaşam öyküsünü Özlem Ersönmez seslendirdi.

CHP Milletvekilleri Hilmi Yarayıcı, Fikri Sağlar, Aylin Nazlı Aka ve Mustafa Balbay törene katılırken, Eski Kültür Bakanı Fikri Sağlar yaptığı konuşmada Bakanlık döneminde Mehmet Ege ile beraber çalışma ve onu tanıma onuruna eriştiğinden dolayı sahip olduğu mutluluktan bahsetti.

DETİS Başkanı Oktay Dal, Kültür Sanat Sen Başkanı Yavuz Demirkaya yaptıkları konuşmada ise Mehmet Ege'nin TÜSAK'a karşı verdiği mücadeleyi daha fazla büyüteceklerini ve Mehmet Ege'nin oluşturmak istediği ama gerçekleştirilemeyen koordinasyonun tamamlanacağına dair kararlıklarından bahsettiler.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik ve Ankara Devlet Tiyatrosu Müdürü Cebrail Esen gelecek tepkilerden dolayı törene katılmaktan vazgeçtiği iddia edilirken yalnızca çelenk göndermekle yetindiler.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 14.06.2016 16:04
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177