banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
01 Ekim 2016 Cumartesi 09:44
Meclis’te ilk gündem savaş

SEBAHAT KARAKOYUN
[email protected]
@ssenyaprak

TBMM’nin yeni yasama yılı, Irak ve Suriye’ye operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkerenin oylamasıyla başlayacak. AKP’nin yanı sıra MHP’nin tezkereye destek tutumu sürerken aldığı ‘destek’ kararına rağmen geçen yıl ‘fireyi’ önleyemeyen CHP açısından bu yıl da durum değişmeyecek. CHP’li Fikri Sağlar, “Kimin için, ne için yapıldığı belli olmayan bir savaşı legalize etmeye yönelik bir tezkereye destek vermem söz konusu olamaz” dedi. Sezgin Tanrıkulu da TBMM’nin açılışına ve tezkere oylamasına katılmak yerine İstanbul’da Cumartesi Anneleri’nin yanında olmayı tercih ettiğini belirtti.

Meclis’te yeni yasama yılı bugün başlayacak. TBMM Genel Kurulu’nun 26’ıncı dönem ikinci yasama yılının açılışında Başkan İsmail Kahraman’ın sunuş konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan da milletvekillerine seslenecek. Törenin ardından bu yıl farklı olarak Genel Kurul çalışmaları sona ermeyecek, verilen aranın ardından Meclis’in ilk işi, Irak ve Suriye’ye operasyon konusunda hükümete verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkereyi görüşmek olacak.

2014 yılında HDP ile birlikte tezkereye karşı çıkan ancak geçen yıl tavır değiştirerek AKP ve MHP ile birlikte ‘evet’ oyu kullanma kararı alan CHP bu yıl da aynı doğrultuda hareket edecek. Önceki oylamada, 20’yi aşkın milletvekilinin parti yönetiminin açıkladığı destek kararına karşı tavır sergilediği CHP’de bugünkü oylamada da benzer bir tablo bekleniyor.

‘Hükümete uyarılarımız olacak’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, tezkerenin hükümete yetki verilmesine yönelik olduğuna dikkati çekerek, “Biz sınır güvenliğimizin korunması amacıyla tezkereye geçen yıl destek verdik. Bu yıl da tavrımız aynı doğrultuda olacak. Ancak verilen yetkinin doğru bir şekilde kullanılması için hükümete uyarı ve önerilerimiz olacak” dedi.

Hükümetin, verilen yetkiyi Suriye’nin toprak bütünlüğüne zarar vermeye yönelik kullanmaması gerektiğini belirten Yılmaz, “Alınan yetki Türkiye’yi maceraya sürükleyecek şekilde kullanılamaz. Her zaman olduğu gibi bu yönde atılacak adımlara yönelik itirazlarımızı sürdüreceğiz. Elbette sınır güvenliğimiz önemli ancak Suriye’de çok daha büyük sorunlar var. Hükümet’in izlediği Suriye politikası kaybetti. Bundan böyle Suriye’nin toprak bütünlüğünün sağlanması ve mevcut ittifak yapısını Türkiye lehine çevirmeye yönelik bir politika izlenmesi gerekir” diye konuştu.

Sağlar: İsyan ediyorum

Geçen yıl yapılan oylamada parti yönetiminin kararına karşın tezkereye destek vermeyen Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, bu yıl çok daha ağır bir tabloyla karşı karşıya bulunulduğuna dikkati çekti. Türkiye’nin bir savaşa sokulduğunu belirten Sağlar, “Bu tezkere savaşı legalize etmeye yönelik bir tezkere. Şu ana kadar şehit sayısı 20’yi buldu. Erdoğan bir yandan ‘15 bin muharip asker’ lafı ediyor. Türkiye’nin bir yanında emperyalist güçler öbür yanında şeriat isteyenlerle kol kola bir duruma getirilmesine isyan ediyorum” dedi.

Sağlar, 1 Mart 2003’teki Irak’ın işgali ile ilgili tezkereye karşı toplumsal muhalefeti oluşturan bir misyondan geldiklerini belirterek, bu misyona uygun hareket etmeye devam edeceğini ve tezkereye destek vermeyeceğini söyledi

Meclis yerine Cumartesi Anneleri

Geçen yıl tezkereye karşı çıkanlar arasında yer alan CHP’li Sezgin Tanrıkulu da itirazının sürdüğünü söyledi. Tanrıkulu, “Ben TBMM’nin açılışına da tezkere oylamasına da katılmayacağım. Savaşa karşıyım, o nedenle Meclis’te olmak yerine İstanbul’da Cumartesi Anneleri’nin yanında olmayı tercih ediyorum, daha doğru buluyorum” dedi.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 01.10.2016 09:44
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177