banner200
banner222
19 Şubat 2016 Cuma 07:42
MEB, İlim Yayma Cemiyeti ile ‘görev paylaşımı’ yaptı
banner188
banner213
banner230

DENİZ SARI @Denizdirenn

Milli Eğitim İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından okullara gönderilen ve seçmeli derslerde öğrencilerin özellikle din dersine teşvik edilmesi yönündeki yazılara bir yenisi daha eklendi.

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde bulunan Aydın Uçkan İlk ve Orta Okulu’nun duvarlarına “Dersimi seçiyorum, dinimi öğreniyorum” başlıklı afişler asıldı. Söz konusu afişler, bilinenin aksine bu defa İlim Yayma Cemiyeti Sultangazi Şubesi tarafından asılırken, Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından gönderilen yazı içeriğiyle benzerliği dikkat çekti.

‘DİN, AHLAK, DEĞERLER ALANI'
Bugün süresi dolan ve 2016/2017 eğitim-öğretim yılındaki seçmeli derslerin seçilmesi noktasında yönlendirici olacağı gerekçesiyle, “Dersimi seçiyorum Dinimi öğreniyorum’’ sloganıyla asılan afişlerde, “Ortaokul- Lise öğrencileri ve kıymetli veliler... Din, Ahlak ve Değerler alanı seçmeli derslerin seçim süreci başlamıştır! Okul idarelerine başvurarak ders seçimlerinizi yapabilirsiniz” denildi. Öğrencilere aralarında matematik, fizik ve resmin de olduğu 21 seçmeli ders alternatifi tanınırken afişte yine, “Kur’an-ı Kerim, Hz. Muhammed’in hayatı ve temel dini bilgiler” başlıkları öne çıkarıldı.

‘LAİK EĞİTİM YOK EDİLİYOR'
İstanbul Eğitim Sen 4 No’lu Şube Sekreteri Özcan Günay konuya ilişkin, “Tek seçmeli ders din dersi olmamasına rağmen bu tür cemiyetler, tekçi mezhep anlayışı ile ilçe milli eğitim müdürlükleriyle ortak çalışarak öğrenciler ve okullar üzerinde baskılar kuruyor ve bunu dayatıyorlar. Çocuklar bilim, resim, müzik gibi sanat dallarından uzaklaştırılarak, hedeflenen ‘dindar nesil’ amacına uygun yetiştirilmek isteniyor. Bu tür baskılarla laik eğitim yok edilmeye çalışılarak, dinsel eğitim ön plana çıkarılmak isteniyor’’ şeklinde konuştu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 19.02.2016 07:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol