banner200
banner222
02 Şubat 2016 Salı 17:02
Mars'tan bir selfie daha geldi
banner188
banner213
banner230

Chip'in haberine göre; NASA'nın Mars yüzeyinde bulunan keşif robotu Curiosity, 2012 yılında kızıl gezegene iniş yaptığından beri doğal olarak yüzlerce fotoğraf çekti. Uzay aracının elde ettiği bu karelerin arasında eğlenceli sayılabilecek bazı selfie denemeleri de var. Curiosity en son selfie'sini ise Mount Sharp olarak bilinen bölgenin kuzeybatısındaki karanlık bir kumul alanın parçası olan 'Namib Dune' adlı yerde çekti.

Haberimizdeki fotoğraf aslında, uzay aracının kolunun ucuna yerleştirilmiş Mars Hand Lens Imager (MAHLI) tarafından 19 Ocak'ta çekilen 57 görüntünün bileşiminden oluşan bir kare. Bu bağlamda MAHLI de Curiosity'nin yararlandığı bir selfie çubuğu olarak da tanımlanabilir.

Curiosity'nin bu kumul bölgeyi ziyaret etmesinin nedeni ise, NASA'nın Mars'taki rüzgar hareketlerini daha iyi anlaması adına laboratuvar analizi yapmak için buradan kum örnekleri toplamak. ABD'nin uzay ajansının kızıl gezegeni daha iyi anlamak için uzun bir süredir buradaki rüzgar desenlerini araştırdığı biliniyor. Bu araştırmalar ayrıca Mars yüzeyine yapılabilecek insanlı iniş için de kilit bir rol oynuyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 02.02.2016 17:02
Anahtar Kelimeler:
ABDFotoğrafNasa19 Ocak
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol