banner200
banner235
banner225
15 Haziran 2016 Çarşamba 15:26
Mars'ta görülmesi beklenen en son madde görüldü
banner188
banner213
banner230

NASA'nın Mars'ta görmeyi ummadığı bir maddeyi bulduğu açıklandı.

Ulusal Bilimler Akademisinde yayımlanan yeni araştırmayla ilgili açıklamada bulunan NASA'nın Johnson Uzay Merkezi'nde jeokimyacı ve araştırmalar editörü Richard Morris, buldukları "tridymite" için "Mars'ta görmeyi beklediğimiz en son madde" ifadesini kullandı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinden (NASA) bilim adamları, Mars'ta, sadece yüksek sıcaklıkta elde edildiğine inandıkları ve dünyada çok az rastlanan bir madde buldular.

Peki bu ne anlama geliyor?

Bilim adamları NASA'nın "Meraklı (Curiosity)" adlı keşif robotunu kullanarak şimdiye kadar sadece aşırı sıcaklarda oluştuğuna inandıkları "tridymite" adı verilen maddeye rastladılar. Mars'ta daha önceden böyle bir sıcaklık düzeyinin yaşandığını tahmin etmeyen bilim adamları, dünyada da çok az rastlanan bu maddenin, Mars'ın volkanik geçmişi olduğuna işaret ettiği belirtiyor.

1980 yılında Helen Dağı patlaması sonrasında oluşan maddeye benzetilen "tridymite"a Gale kraterinde rastlandığı ve ancak Mars'ın volkanlarının patlamasıyla yüksek sıcaklıkta oluşabileceği belirtildi.

'Mars'ta bilmediğimiz tuhaf şeyler oluyor'

Yeni maddenin, Mars'ın nasıl evrimleştiği hakkında çok bilgi vereceğini kaydeden Richard Morris, "Bir şeyleri yeniden düşünmemiz gerekebilecek." açıklamasını yaptı. Mars'ın farklı bir yer olduğunu, orada süreçlerin farklı geliştiğini belirten Morris, "Belki orada bizim bilmediğimiz bazı çok tuhaf şeyler oluyor" ifadesini kullandı. Bilim adamları yeni keşfi, "gezegenin tarihinin yeniden yazılmasını gerektirebilecek bir madde" olarak da görüyor.

2012 yılından beri Gale kraterinde gezen "Meraklı" adlı robot, Kasım 2011'de Cape Canaveral Uzay İstasyonu'ndan fırlatılmıştı. Mars'ın iklim ve jeolojisini inceleyen Meraklı, gezegende yaşamı ve su bulunabilirliğini araştırıyor. ()

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 15.06.2016 15:26
Anahtar Kelimeler:
NasaBilim
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol