banner200
banner235
banner225
08 Mayıs 2016 Pazar 08:23
Maraş’ta kamp inadı sürüyor, Aleviler isyanda: Kaygılarımızda
banner188
banner213
banner230

ERK ACARER
erkacarer@birgun.net
@ecarer

Maraş’ta, habitat alanında 25 bin kişilik sığınmacı kampı yapılmak istenmesine karşı Alevilerin direnişi 44’üncü gününe girerken, yine bölge halkına saldırı gerçekleşti. “Mağdurun başımızın üzerinde yeri var. Ancak burası kamp yapılacak en son bölge” diyen Terolar bölgesi halkı; bir kez daha yapılmak istenileni yineliyor: “Demografik yapıyı bozacaklar. Altyapısında Alevi düşmanlığı ve mezhepçilik var. Burada sadece iki bin beş yüz Alevi kaldı. Bizi asimile etmek ve buradan kaçırtmak için uğraşıyorlar.”

Kadınlara müdahale

Dün, Terolar köyünde direnişe öncülük eden kadınlara da jandarma tarafından müdahale edildi. Sayıları 50’yi geçmeyen ve oturma eylemi yapmak isteyen kadınlar yine devletin ‘şefkatinden’ payına düşeni aldı. Kadınlar zor kullanarak dağıtılırken, aralarında sanatçı Pınar Aydınlar’ın da olduğu 10’un üzerinde kişi gözaltına alındı. Aydınlar beraberindeki beş kişi daha sonra serbest bırakıldı.

Sınırsız hukuksuzluk

Yapılmak istenen kampa karşı çadır eylemiyle direniş sürdürülmeye çalışılıyor. Ancak jandarma ve polis çadırların kaldırılması için saldırılar gerçekleştiriliyor. Bölgede çevik kuvvet ve TOMA’lar da hazır bekletiliyor. Maraş’ta son jandarma saldırısı ise dün öğle saatlerinde gerçekleşti. Aşağı Terolar köyü, Sivrice Höyük Cemevi yakınına kurulan iki çadır, jandarma tarafından yıkılmak üzere saldırıya uğradı. Alevi yurttaşlar ise, “Bu çadırları biz kurduk, gerekirse biz yıkarız” şeklinde protesto ederek yaktı. Çadırlardaki yangın TOMA tarafından söndürüldü.

Öte yandan Maraş Valiliği iki gün önce yeni bir hukuksuzluğa imza atarak, keyfi bir uygulamayla Terolar’da bir ay boyunca her türlü yürüyüş, oturma ve çadır eylemini yasakladığını duyurdu. Terolar köyüne dışarıdan girişler de engelleniyor. Emniyet güçleri Antep-Maraş gişeleri önünde giriş-çıkışı denetlemek üzere zırhlı araçlar bekletiyor.

Buraya kamp yapılmayacak

Maraş Katliamı’nı yaşamış bölge Alevileri ise, yerleşim alanlarına kamp yaptırmamakta ısrarlı olduklarını şu sözlerle dile getiriyor; “Planı biliyoruz. Burada bir cihatçı kampı yapılmasına izin vermeyeceğiz. Çadır, direnişin sembolü! Yasağa rağmen başka bir yerde yine kuracağız! Eylemimiz kesintisiz sürecek!”

*****

Alevileri Emniyet de doğruladı

Maraş ovasında yaşayan bölge halkının kaygısı, yapılması planlanan kampa El Nusra çetelerinin yerleştirileceği yönünde. Peki, Aleviler bu kaygılarında haksız mı? Basına açılmayan ve cihatçıların yerleştirildiği söylenen AFAD kamplarının sicili şaibeli. Emniyetin bilgileri de kamplarda cihatçıların kaldığını doğruluyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2015 tarihli bilgi iletim notu Türkiye’de neler yaşandığını gösteriyor.

‘Nusra komutanını Osmaniye’deki kampta konaklattılar’

Adana, Maraş, Osmaniye, Antep, Hatay ve Kilis’in de aralarında bulunduğu 34 ilin Terörle Mücadele Şube Müdürlükleri’ne (TEM) dağıtılması istenen yazı, Osmaniye’deki sığınmacı kampının, 600 kişinin komutanı olan bir El Nusra komutanına açıldığı anlaşılıyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün, TEM birimlerine dağıtılmasını istediği, ‘Çatışma bölgesindeki Gelişmeler’ başlıklı notunun satır aralarında geçenler şunlar; “Çatışma bölgeleriyle bağlantılı Hüseyin Türkmen’in (Abdurrahman-Emine oğlu, Lazkiye 1963) Suriye’de Nusret Cephesi içerisinde yaklaşık (600) kişilik bir grubun komutanı olduğu, ailesiyle birlikte Cevdetiye Konaklama Tesisi T1 Mh.3 no’lu çadırda ikamet ettiği, çadır kentten 12 Eylül 2015’e kadar izinli olarak ayrıldığı ve izninin çatışma bölgelerinde geçireceği anlaşılmıştır…”


Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 08.05.2016 08:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol