banner200
banner222
30 Mart 2016 Çarşamba 18:23
Manisa’da 5 bin kişilik sığınmacı kampı kurulacak
banner188
banner213
banner230

Manisa’da Avrupa’dan geri gönderilen sığınmacılar için 5 bin kişilik kamp kurulacak.

Türk Kızılayı Genel Başkan Vekili Kerem Kınık, sığınmacıların insani şartlarda konaklatılması ve ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Manisa’da 5 bin kişilik kamp kurulmasına yönelik çalışma yürütüldüğünü bildirdi.

Kınık, Anadolu Ajansı’na () yaptığı açıklamada, Türkiye ve AB arasında sığınmacı krizi konusunda mutabakata varıldığını belirterek şunları söyledi:

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bu anlamda, AB’den ülkemize geri gönderilme statüsünde olan mülteciler ve kaçak göçmenlerin tespitiyle ilgili Yunanistan’da birtakım faaliyetler yürüttü.”

“Sığınmacıların ülkemizde insani şartlarda konaklatılması ve ihtiyaçlarının karşılanması anlamında Manisa’da 5 bin kişilik kamp kurulmasına yönelik çalışmaları yürütüyoruz. Kızılay olarak, özellikle bu geçiş dönemindeki geri gönderilecek mültecilere yönelik hizmetlerle ilgili Göç İdaresi ile birlikte çalışıyoruz.

“Türkiye’de 22 kamp bulunuyor. Bu kamplarda 250 bin Suriyeli yaşıyor. Buradaki insanlara yönelik Kızılay kartlarımız var. Bu kartlarla 310 milyon lira gibi bir maddi destek sağladık. Kamp dışındakilere de bu anlamda desteklerimiz devam ediyor.

“Son dönemlerde açtığımız toplum merkezlerinde, mülteci kardeşlerimizin uyum problemlerini çözmeye çalışıyoruz. Ayrıca Suriye içinde desteklediğimiz kamplar da var. Suriye’deki 500-600 bin civarında mağdura destek veriyoruz.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 30.03.2016 18:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol