banner200
banner222
22 Haziran 2016 Çarşamba 16:23
Maltepe'deki tek yeşil alan TBMM'ye taşındı
banner188
banner213
banner230

BirGün/Ankara

Cumhuriyet Halk Partisi PM Üyesi ve İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada İstanbul Maltepe’de bulunan Karayolları arazisinin özelleştirilmesini gündeme getirdi. İlgezdi, “Maltepe’nin son yeşil alanı da yok ediliyor” dedi.

Özelleştirme kapsamına alınarak TOKİ’ye devredilen ve geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen ihaleyle imara açılan İstanbul Maltepe’deki Karayolları arazisi Meclis gündemine taşındı. Genel Kurul’da konuşan İlgezdi, Maltepe’nin tek yeşil alanı olarak kalan Karayolları arazisinin imara açılmasını protesto eden semt sakinlerinin hukuk mücadelesi başlatmaya hazırlandıklarını söyledi.

Çınar Mahallesi sakinlerinin, bir araya gelerek “DİREN ÇINAR” platformunu oluşturduğunu ve imara karşı mücadeleye başladığını kaydeden İlgezdi, “Vatandaşlarımız mahalle sınırları içerisinde kalan 132 dönümlük Karayolları arazisinin özelleştirilmesini protesto ediyorlar. Ellerinde kalan tek yeşil alanın imara açılmasına, “DİREN ÇINAR” diyerek isyan ediyorlar” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı'na sordu

Konuyla ilgili Meclis Başkanlığına bir soru önergesi de veren İlgezdi, Emlak Konut GYO tarafından 21 Nisan’da askıya çıkan imar planlarına yasal süresi içerisinde itiraz edildiğini ancak itiraz süresi dolmadan ihale tarihinin açıklandığını belirtti. Söz konusu itirazlara cevap verilmediğini anımsatan İhale sürecinde yaşanan hukuksuzluklara ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan bir soruşturma olup olmadığını sordu. Karayolları arazisinin, olası bir depremde toplanma alanı olarak kullanılmak üzere kamuya devredilmesine ilişkin taleplerin göz ardı edildiğini ve plan dosyasında Maltepe sahilindeki dolgu alanın yeterli olduğuna ilişkin bir raporun plan dosyasında yer aldığına dikkati çeken İlgezdi, “dolgu alanları deprem anında güvenli midir?” diye sordu.

CHP’li İlgezdi, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

İhale sürecinde hukuksuzluk yapıldığına ilişkin iddialarla ilgili Bakanlık bünyesinde başlatılan bir inceleme/soruşturma var mıdır? Bilindiği üzere söz konusu arazinin imar planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından re’sen onaylanmıştır. Bu planlara itiraz için yasal sürenin bitimi beklenmeden ihaleye çıkılmasının gerekçeleri nedir? İtirazlara yönelik yasal süreyi beklemeden ihale tarihini açıklayanlar hakkında başlatılan idari/adli soruşturma var mıdır? Mahalle halkı arazinin yeşil alan ve olası bir depremde toplanma yeri olarak değerlendirilmesini istemektedir. Buna karşın Plan dosyasında Maltepe sahilindeki dolgu alanın yeterli olduğu ifade edilmektedir. Dolgu alanları deprem esnasında güvenli midir? 1999 Marmara Depreminde dolgu alanlarında hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı nedir? Maltepe ilçesinde belirlenen güvenli toplanma alanları nerelerdir? Bu alanlar içerisinde Maltepe Sahilindeki dolgu alan mevcut mudur?

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 22.06.2016 16:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol