banner200
banner222
20 Nisan 2016 Çarşamba 09:03
Mahkeme ilk duruşma 'kentte' yapılacak dedi, Valilik 'OHAL'
banner188
banner213
banner230

SERBAY MANSUROĞLU
serbaymansur@birgun.net
@serbaymansur

Karaman’da Ensar Vakfı ve Karaman İmam Hatip Okulları Mezunları Derneği'ne (KAİMDER) ait ev ve yurtlarda çocukların cinsel istismara maruz kaldığı skandalla ilgili dava bugün başlıyor. Dava öncesi Karaman Valiliği kentin ve adliyenin fiziki koşullarını gerekçe göstererek mahkemeden duruşmanın başka şehre taşınmasını istedi. Karaman Ağır Ceza Mahkemesi ise ilk duruşma için kentte karar kılınca Valilik dün yaptığı duyuruda sıkıyönetim ilan etti.

Duruşmaya katılabilir

Cinsel istismarda bulunduğu için 5 Mart'ta tutuklanan öğretmen 54 yaşındaki Muharrem B.'nin ise bugün mahkeme önüne çıkması beklenmiyor. Tecavüzcü sanık Muharrem B.'nin SEGBİS yöntemi ile mahkemeye ifade vermesi gündemde. BirGün'ün dün ulaştığı kaynaklar ise Muharrem B.'nin duruşmaya katılması için çalışmalar olduğunu, katılmasının sürpriz olmayacağını ifade etti.

Mağdurlardan 7’sine tecavüz, 2’sine cinsel istismar, 1’ine de müstehcen görüntü izletip taciz etmekten yargılanan sanık Muharrem B.'nin, 'kasten yaralama’, 'çocuğu müstehcen yayınları okumaya ve seyretmeye zorlama’, 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı’, 'cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetten yoksun kılma’, 'çocuğun cinsel istismarı’ suçlamalarından bugün Karaman Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlanacak.

Basın alınmayacak

Yasa gereği çocukların yaşları 15'in altında olduğu için duruşma aleni yapılmayacak. Kapalı oturum olarak yapılacak duruşmaya basın mensupları da alınmayacak.

Hukukçular, mağdur ve tanık ifadelerinden adli tıp raporlarına dosyanın büyük oranda tamamlandığını ve davanın hızla sonuçlanabileceğini söyledi. Ancak mahkemenin soruşturmayı genişletebileceği ve Ensar Vakfı yöneticileri ile bazı bürokratların görevi ihmalden dosyaya dahil edilebileceği belirtiliyor.

Yoğun katılım

CHP Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, CHP milletvekilleri, DİSK, KESK, Birleşik Haziran Hareketi ve Gündem Çocuk Derneği'nin başını çektiği demokratik kitle örgütleri temsilcileri, bölge barolarının temsilcileri ile birçok siyasi parti Karaman Adliyesi’nde olacak.

Valilikten yasaklama

Karaman Valiliği ise duruşma nedeniyle, davanın devam ettiği süre boyunca Karaman il sınırları içerisinde her türlü toplanma, basın açıklaması, toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma vb. etkinliklerini resmi internet sitesinden yasakladığı duyurdu.

'Güvenlik' önlemi

Duruşma nedeniyle polisin, kentin girişinde kontrol noktası oluşturup, kente giren ve çıkanların kimlik kontrolünü yapacağı öğrenildi. Çevre illerden de takviye polis ve TOMA getirilirken, adliyenin çevresindeki caddelerin kapatılacağı, adliyenin otoparkın hiç bir araç alınmayacağı, adliyeye başka bir işlem için gelenlerin de tek tek arama noktalarında üst aramasından geçirilerek içeri alınacağı belirtildi.

Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün sadece Muharrem B.’nin yargılanacağı davanın görüleceği kaydedildi.

Valilik yardım etti mi?

CHP Konya Milletvekili Hüsnü Bozkurt, 'Ensar Vakfı Karaman Şubesi'ne korkunç tecavüz olaylarının yaşandığı 2012 yılında Karaman Valiliği tarafından verildiği belirtilen 25 bin TL tutarında yardımla ilgili iddiaları Meclis gündemine taşındı. Bozkurt, Başbakan Ahmet Davutoğlu'na, ''Yurt genelindeki Ensar Vakfı, benzeri vakıf ve derneklere devlet organlarınca bugüne değin ne kadar yardım yapılmış ve yapılmaktadır?'' diye sordu.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 20.04.2016 09:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol