banner200
banner225
16 Nisan 2016 Cumartesi 14:03
Mahkeme, haber sitelerine 'erişim engeli talebi'ni onayladı
banner188
banner213
banner230

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın önceki gün verdiği ve aralarında Sputnik, Dicle Haber Ajansı, Jin Haber Ajansı ve Azadiya Welat’ın da bulunduğu internet sitelerine erişim engeli kararının mahkemece onaylandığı belirtildi.

imc'nin haberine göre, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) önceki gün verdiği ve aralarında Sputnik, Dicle Haber Ajansı (D), Jin Haber Ajansı’nın (JINHA) da bulunduğu internet sitelerine erişim engeli kararı mahkemece onaylandı.

Anadolu Ajansı’nın () haberine göre, Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği, ‘terörü öven, şiddete ve suça teşvik eden, kamu düzeni ile milli güvenliği tehdit eden internet adreslerine ve Twitter hesaplarına, yaşam hakkı ile kişilerin can ve mal güvenliğinin korunması, milli güvenlik ve kamu düzeninin korunması ile suç işlenmesinin önlenmesi kapsamında engellenmesi’ kararını onayladı.

Engellenen siteler

Gölbaşı Sulh Ceza Hakimliği’nin erişimin engellenmesi kararını onayladığı siteler ve hesaplar şunlar:

“sputnik.com, diclenews,win/tr, ozgurgundem.info, azadiyawelat.me, jinhaber.info, ronahihaber1.com, yeniozgurpolitika1.blokspot.com.tr, bestanuce8.xyz/indekx.php?dil=tr, twitter.com/i_ikrambalekani, twitter.com/DemGenc999, twitter.com/sirnaknews73, twitter.com/_GTV19_, twitter.com/hpg_bim2, twitter.com/mlkpkurdistan.”
Basın özgürlüğü diye bir şey yok”

Sputnik ve Russia Today (RT) Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan, Sputnik’e erişimin engellenmesi yönündeki kararı, ‘Türkiye’deki katı sansür uygulamalarının yeni bir örneği’ olarak tanımlamıştı:

“Türkiye’de artık basın özgürlüğü gibi bir kavramdan söz etmek mümkün değil. Bu ülkede basın özgürlüğü diye bir şey yok. Sputnik’in Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından daha birkaç gün önce ödüle layık görüldüğü düşünülünce de bu karar özellikle saçma görünüyor.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 16.04.2016 14:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol