banner200
banner222
23 Mart 2016 Çarşamba 15:22
Lavrov: Türkiye 'teröre karşı savaş' sloganını Kürtleri
banner188
banner213
banner230

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile görüşmesinin ardından açıklama yaptı.

Sputnik'in haberine göre, Lavrov, “Ankara, teröre karşı savaş sloganını kullanarak, Suriye ve Türkiye’deki Kürtleri sindiriyor” dedi.

“Türkiye’nin Kürtleri vurmaya devam ettiğini, böylelikle Kürtlerin terörle mücadele çabalarına engel olduğunu” belirten Lavrov, sınır üzerinden militan ve silah geçişinin de her iki yönde devam ettiğini söyledi.

‘Terör örgütleri Türkiye’deki faaliyetlerine devam ediyor’

Lavrov, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un Türkiye-Suriye sınırındaki duruma ilişkin raporuna tepki gösterdi.

“Rapordaki bilgilerin yanlış olduğuna, hatta basında ve farklı kaynaklarda yer bulan çok sayıda olguya yer verilmediğine dikkat çektik. Keza diğer kaynaklarda IŞİD, El Nusra Cephesi ve bunlarla bağlantılı diğer terör örgütlerinin Türkiye’de faaliyetlerine devam ettiği belirtiliyor.

“Genel Sekreter’in Türkiye sınırı üzerinden militan geçişinin durdurulmasını talep eden kararın uygulanması ile ilgili ilk raporu birkaç hafta önce BM Güvenlik Konseyi’ne geldi.

‘Kürtlerin Cenevre’de olmasını destekledik’

Suriye’de 27 Şubat’ta başlayan ateşkesin başarıyla devam ettiğini belirten Lavrov, “Steinmeier ile yaptığımız görüşmede, ateşkesin daha sağlam hale geldiği ve başarıyla devam ettiği vurgulandı” dedi.

Lavrov, Rusya ve Almanya’nın Suriye hükümeti ile muhalefeti arasında Cenevre’de yapılması planlanan görüşmelere tüm muhalif kesimlerin katılmasını, Kürtlerin de Cenevre’de olmasını desteklediğini ifade etti.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 23.03.2016 15:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol