banner200
banner222
30 Temmuz 2016 Cumartesi 18:23
Kuzu: Cemaat’le 2007’de tanıştım, Marmaris’te ‘PKK’lı var’ dendi
banner188
banner213
banner230

Darbe girişimi gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te kaldığı otele düzenlenen operasyondaki askerlerden Çiğli 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevli Astsubay Başçavuş Zekeriya Kuzu’nun ifadesi ortaya çıktı.

Tutuklu Kuzu’nun ‘Çiğli imamı’ olduğu öne sürülmüştü.

Habertürk’ten Neşet Dişkaya’nın ulaştığı ifadede, Gülen Cemaati’yle ilk temasının 2007 yılında olduğunu aktaran Kuzu, operasyon öncesi kendilerine yukarıdan çekilmiş bir fotoğrafta kırmızı kalemle işaretlenmiş yerin gösterilip “Burada PKK üst sorumlusu var” dendiğini anlattı.

Erdoğan’ın bulunduğu otele baskın düzenleyen timi yöneten Tümgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, amaçlarının hedefi ‘canlı’ ele geçirmek olduğunu söylemişti.

‘Onun önerdiği kişiyi atıyordum’

Kuzu, Gülen Cemaati’yle tanışmasını ve sonrasında gelişenleri şöyle anlattı: “2007 yılında yapıyla temasım oldu. Bir kişi zaman zaman personelle ilgili benden bilgi alıyordu. Benim ya da onun evinde buluşuyorduk. Astsubaylar isteklerini ve şikayetlerini bana söylüyorlardı. Ben de bunları üs komutanına iletiyordum. (FETÖ’deki kişi) Bana verdiği bilgilerin çoğu doğru çıkıyordu. ‘Dışarıda birbirimizi görsek bile tanımamızlıktan geleceğiz’ diyordu. ‘Telefon sıkıntılı, görüşmeler yüz yüze olacak’ diyordu. Üs komutanı bana ‘Bir personelin yerini değiştir’ dediği zaman ben de bu kişiye soruyordum. Ve onun önerdiği kişiyi atıyordum. Sadece Tosun albay direniyordu. Bana ‘İşyerinde fazla sivrilme rengini beli etme’ diye tavsiyelerde bulunuyordu. Üste olan her türlü durumu o kişiye anlatıyordum.”

Baskını düzenleyen timi yöneten Tümgeneral Sönmezateş’in darbe girişiminden yaklaşık bir hafta önce “Size güneydoğuda görevlendirme var” dediğini anlatan Kuzu, cuma günü saat 17:00 sıralarında üs komutanı albay Ramazan Elmas’ın, Binbaşı Taner Berber ve kendisini odasına çağırdığını, odada bulunan Sönmezateş’in çalışma olacağını ve kendilerine de gerek olabileceğini söylediğini kaydetti.

Sönmezateş’in isteğiyle MAK timi için 50 kişilik malzeme hazırladıklarını belirten Kuzu, Binbaşı Berber’in “Yeterli personel gelmiyor, sizden de yardım alacağız” dediğini söyledi.

‘Cumhurbaşkanını alıp geleceksiniz’

Kendilerine yukarıdan çekilmiş bir fotoğrafta kırmızı kalemle işaretlenmiş yerin gösterilip “Burada PKK üst sorumlusu var, onu alacağız” dendiğini belirten Kuzu şunları anlattı: “Gökhan Paşa ‘Gelen ekip işi biliyor, siz artçı kuvvet olursunuz’ dedi. Bu arada İstanbul’dan gelecek misafirler helikopterle geldi. 14 kişiydi. Hepsi kamuflajlıydı. Hiçbirinde teçhizat yoktu. İsmi Şükrü Binbaşı olan kişi ‘Malzemeler bunlar mı?’ diye sorduktan sonra herkes malzemesini almaya başladı. Helikoptere binmeden pilotlarla tartışma oldu. Gökhan Paşa ‘Ben genelkurmay başkanı adına buradayım. cumhurbaşkanını alıp geleceksiniz’ dedi.”

‘Daha sonra helalleşiriz, ölenlere de dua edin’

Koordinasyonu sağlayan Şükrü Binbaşı’ya ‘Barbaros’ ismiyle hitap edildiğini aktaran Kuzu, ifadesine şöyle devam etti: “Şükrü Binbaşı, ‘Helikopterin biri havada kalacak, atış edilirse karşılık verecek’ dedi. Helikopter yaklaşık 100 metre mesafede indi. Duvarların arkasına saklanarak otele gelindi. Sivil vatandaşlar uzaklaştırıldı. Bir anda çatışma çıktı. Bizi yönlendiren Mehmet üstteğmendi. Şükrü Binbaşı ‘Roket atıyorum’ dedi. Ancak taarruz tipi el bombası attığını gördüm. En önde Şükrü Binbaşı, İsmail Yüzbaşı, Mustafa Serdar Yüzbaşı vardı. Hepsi maskeliydi. Antre gibi bir yer vardı. Oranın camını kırıp el bombası attılar. Yanımızdakiler bize ‘Boş durmayın sağa sola ateş edin’ diyorlardı. İçerdekileri süründürerek yanımıza getirdiler, hatta birinin başının yanında ateş ettiler. Şükrü Binbaşı ‘Girin içeri ne kadar silah varsa alın gelin’ dedi. Bir uzunlu namlulu silahla birkaç tabanca ve gece görüşlü dürbün aldık. Yerdeki polislerin para ve cüzdanlarını da aldık. Arazide aldığımız paranın 1500 lira civarında olduğunu gördük. Şükrü Binbaşı ‘Daha sonra helalleşiriz, ölenlere de dua edin’ dedi. Sahilden yan otelin duvarından atladıktan sonra ormana girdik.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 30.07.2016 18:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol