banner200
banner235
banner225
05 Haziran 2016 Pazar 18:43
KOS, Dünya Çevre Günü'nde Fatih Ormanı'ndaydı: Faili Veysel
banner188
banner213
banner230

Kuzey Ormanları Savunması (KOS) aktivstleri, 3. havalimanı, 3. köprü gibi mega projelere ve yeşil alanları yok eden diğer yapılaşma projelerine hammadde sağlamak üzere kullanılan ve kapasitesi sürekli genişletilen, Akdaglar Madencilik`in taş ocağı şantiyesinde buluştu. Yaşam savunucuları, çevre katliamından sorumlu tuttukları Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu`yu ve AKP Hükümeti’nin çevre politikalarını açtıkları ‘Faili Veysel’ pankartıyla protesto ettiler.

Burada yapılan açıklamada, Türkiye`nin doğal alanlarına yönelik artan saldırılardan, AKP iktidarını, 2009`da yürürlüğe giren Çevre Etki Degerlendirme Uygulaması Yönetmeliği ve Tabiatı Ve Biyoçeşitliliği Koruma Kanunu`nu, yürürlüğe sokan mevcut Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu`nun sorumlu olduğuna dikkat çekildi. Türkiye’nin her tarafina yayılmış olan talan projelerinin görünmeyen yüzlerinden birinin de taş ocakları olduguna vurgu yapılan açıklamada, ormanı proje alanı olarak gören zihniyetin derhal terk edilmesi gerektigi belirtildi.

Aktivistler, bu taş ocaklarından birinin de 3. havalimanı yüklenici sirketi IGA tarafindan İstanbul`un Kuzey Ormanları köylerinden Ağaçlı’da açılmak istendigini belirttiler. KOS`un bu projeye karşı dava açarak hukuki mucadele de başlattığını aktaran aktivistler, 11 Haziran`da Ağaçlı Köyü`nde buluşaklarını duyurdular. (Evrensel)

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 05.06.2016 18:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol