banner200
banner222
31 Temmuz 2016 Pazar 18:23
Korgeneral Yılmaz: Yazılı emir isteyen komutan Demirarslan
banner188
banner213
banner230

Darbe girişimi sonrası tutuklanan ve ordudan ihraç edilen 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz, ifadesinde Ankara'daki savaş uçaklarının vurulması için telefonda talimat veren Başbakan Yıldırım'dan ‘yazılı emir’ isteyen kişinin, tutuklu ve ordudan ihraç edilen Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan olduğunu söyledi.

Merkezle konuşma

Yılmaz, ifadesinde Eskişehir'deki Birleştirilmiş Hava Harekât Merkezi ve kendisi arasında geçen konuşmaları da anlattı.

İfadeye göre; Ankara'yı vuran uçakların Diyarbakır'dan kalktığının tespit edilmesi üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı 7'nci Kolordu Komutanı Korgeneral İbrahim Yılmaz'ı arayarak 8'inci Ana Jet Üssü'ndeki pilotların gözaltına alınacağını söyledi.

Korgeneral Yılmaz, direkt olarak 8'inci Ana Jet Üssüne gidilmesi halinde çatışma çıkabileceğini, onların hareket merkezi olan Eskişehir ile görüşmelerinden sonra gitmelerinin daha iyi olacağını söyledi.

İfadede Eskişehir'de Diyarbakır'daki üsten sorumlu Havacı Korgeneral Cemal Ziya Kadıoğlu ile görüştüğünü ve gözaltı ile ilgili kararı bildirdiğini anlattı.

Yılmaz’ın ifadesi

"Korgeneral Kadıoğlu 'Havada 4-5 uçak var, her yeri bombalıyorlar, bize uçak lazım' dedi. 'Siz bu pilotlara gözaltı yaparsanız bir nerede uçak kaldıracağız?' dedi. Onun üzerine ne yapacağımı düşündüm ve başbakanımızı aramaya karar verdim.

Başbakan'a kendimi tanıtıp durum hakkında bilgi verdikten sonra pilotlar ile ilgili gözaltı kararını söyledim. Ancak, Korgeneralin 'Eğer bunlar gözaltına alınırsa bizim Ankara'daki olaylara müdahale edecek uçağımız olmaz, bu gözaltı kararını kaldıralım' teklifini kendisine ilettim.

Ankara'daki durumu nedeniyle bunu kendisine sormak durumunda olduğumu açıkladım. Kendisi telefonla görüşürken diğer bir telefonla 'Eskişehir'deki generali bağlayın' dedi. Bir kısmını ben de görüntülü telefonda işittim.

Sonuçta gözaltı işleminin uygulanmasına karar verildi ve biz gözaltı kararı için hazırlıklara başladık. Fakat bu arada saat 05.40 civarında Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezine Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan gelmiş. Tabii o diğerlerinden kıdemli olduğu için emir komutayı o almış gibi telefonun başında o vardı. Onunla görüşmeye başladım."

“Sesimi kayda al vur”

'da yer alan habere göre, Korgeneral İbrahim Yılmaz ifadesine göre; kendisi, Eskişehir'deki hava üssünde bulunan Korgeneral Hasan Hüseyin Demirarslan ve Başbakan Binali Yıldırım arasında geçen konuşma şöyle:

Korgeneral Demirarslan: Durum kritik, havadaki uçakları indiremiyoruz, Diyarbakır'dan 2 uçak kaldırmamız lazım.

Korgeneral Yılmaz: Pilotların gözaltı kararı var, Başbakan teyit etti, Başbakan ile görüşmeniz gerekir.

Korgeneral Demirarslan: Başbakan'ı aradım, uçakları kaldıracağız.

Korgeneral Yılmaz: Sayın başbakanım Eskişehir Diyarbakır'dan 2 uçak kaldırmamızı istiyorlar ve sizin onayınızın olduğunu söylüyorlar, bu uçakların kalkmasına izniniz var mı?

Korgeneral Demirarslan: Sayın Başbakanım oradaki (Diyarbakır) uçaklar gelecek, buradaki uçakları vuracak.

Başbakan Yıldırım: Vurun.

Korgeneral Demirarslan: Yazılı emir gerekiyor.

Başbakan Yıldırım: Ben bu saatte sana nereden yazılı emir vereyim, sesimi kayda alın vurun.

Başbakan Yıldırım (7.Kolordu komutanına): Kaldırın kardeşim uçakları!

Gözaltı işlemleri üste yapıldı

Havadaki uçakların vurulması için ihtiyaç olabileceği gerekçesiyle Diyarbakır'daki pilotlarında gözaltı işlemlerinin de Adalet Bakanlığı'nın izni ile üste yapıldığı ve onların uzun süre üste bekletildiği de ortaya çıktı.

16 Temmuz sabahından itibaren savaş uçaklarının kalkmasına izin verilmeyen 8'inci Ana Jet üssüne başka bir üsten 5 savaş uçağının indiği görüldü.

İfadelerde, Tunceli'nin Hozat ilçesinde bulunan 51.Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdülkerim Ünlü'nün, 8'inci Kolordu Komutanlığı'nı bastığı ve komutanı rehin almayla çalışırken kendisinin yakalanarak tutuklandığı ortaya çıktı.

‘Tuğgeneral, kolorduyu basarak Korgenerali rehin almak istedi’

Korgeneral Yılmaz ifadesinde, merkezi Elazığ'da bulunan 8'inci Kolordu Komutanlığı'nda 15 Temmuz gecesi olanlara da yer verdi.

Yılmaz'ın ifadesinde, 02.55'te 8'inci Kolordu Komutanı ile görüştüğünü ve Kolordu Komutanı Korgeneral Yılmaz Uyar'ın kendisine Hozat'taki 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdülkerim Ünlü'nün karargâha geldiği, karargâhı basarak kendisini esir almaya çalıştığını, kendisinin de bunu bastırarak gelen kişiyi engellediğini ifade etti.

Tunceli Valiliğinden açıklama

Tutuklanan Tuğgeneral Ünlü ile ilgili Tunceli Valiliğinden yapılan açıklama şöyleydi:

"15.07.2016 günü saat:22.00 sıralarında ülke genelinde başlayan silahlı kalkışma/darbe girişimine katılan ve Anayasal düzeni zorla değiştirmek teşebbüsünde bulunan 51. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Abdülkerim Ünlü, 16.07.2016 tarihinde gözaltına alınmıştır.

Türk Ceza Kanunu'nun 309. maddesindeki, 'Anayasayı ihlâle teşebbüs' ve 312. maddesindeki 'Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmaya ve görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs edilmesi' suçlarından Elazığ’da tutuklanmıştır."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 31.07.2016 18:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol