banner200
banner222
28 Nisan 2016 Perşembe 12:24
Köpeklere sarılmak, esir gibi hissetmelerine neden oluyor
banner188
banner213
banner230

Köpeklerin, onlara sıkı sıkı sarıldığınızda kendilerini esir alınmış gibi hissettiği belirlendi.

Independent’ta yer alan araştırma, köpeklere sarıldığınızda onların rahatlamanın aksine gerildiğini ortaya çıkardı. Köpek davranışlar ve insan-hayvan ilişkileri uzmanı British Columbia Üniversitesi’nden Emeritus Profesör Stanley Coren, bir yetişkin ya da çocukla sarılmış yüzlerce köpeğin fotoğrafını inceledi. Coren’in vardığı sonuç, köpeklerin yüzde 80’inden fazlasının sarılma anında kendini stres altında ve kaygılı hissettiği.

Gözlemlerini Psychology Today’de yayınlayan Coren şöyle yazdı: “Köpekler teknik olarak çevik birer koşucudurlar. Bu şu demek, herhangi bir şekilde kendini stres ya da tehlikede hissettiğinde köpekler ilk olarak dişlerini değil, kaçıp gitme becerisini kullanır. Davranışçılar, ona sarılarak hareketsiz kalmalarına neden olmanın, stres seviyelerini artırdığına inanıyor, eğer köpeğin kaygısı belirgin bir biçimde yoğunlaşırsa ısırabilir de.”

Coren araştırma yaparken arama motoruna ‘köpeğe sarılma’ ve ‘köpek sevgisi’ yazmış ve karşısına gelen 250 fotoğrafı incelemiş. Bunlardan yüzde 81,6’sındaki köpekler belirgin rahatsızlık işaretleri göstermiş. Yalnızca yüzde 10,8’i kucaklanmaktan memnun gözüküyormuş, yüzde 7,6’sı ise kayıtsız bir ruh hali içindeymiş. Coren’e göre köpeklerin stresli olup olmadığına anlamanın kolayca gözlemlenebilir yolları var: dişlerini göstermeleri, sizi ya da dudaklarını yalaması, kulaklarını indirmeleri, esnemeleri ya da bir patilerini kaldırmaları gibi…

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 28.04.2016 12:24
Anahtar Kelimeler:
StresKöpekHayvan
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol