banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
06 Mart 2016 Pazar 15:23
Kocaoğlu, yeni stadın yerini açıkladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Aziz Kocaoğlu, İzmir'de yapmak istedikleri yeni stadın yerinin Menderes İlçesi Tekeli Mahallesi'nde olduğunu açıkladı. Kocaoğlu 130 dönümlük alanın Tahtalı Barajı Koruma Havzası içinde kalan 86 dönümlük bölümüne yeşil alan ve antreman sahaları yapılabileceğini, Havza sınırları dışındaki 44 dönümlük alanı ise UEFA standartlarında en az 25 bin kişilik stat yapabileceklerini söyledi.

Profesyonel klüplerin maç yapacağı futbol stadı sıkıntısı çeken İzmir'in dört yeni stada kavuşması olanağı ortaya çıktı. Yıkılan Alsancak Stadı'nın yeniden yapılmak üzere zemin etüdü çalışmaları başladı. TOKİ mülkiyet sorunları da çözülen stat alanında kısa süre sonra inşaata başlayacak. İhaleleri yapılan ancak mahkeme kararıyla yapımı duran Göztepe Gürsel Aksel ve Karşıyaka Yalı statlarının inşaatına ise eksiklikler ortadan kaldırılırsa başlanabilecek.


Öte yandan dördüncü bir statla ilgili süpriz bir gelişme yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu geçen hafta, 25-30 bin kişilik bir stat için uygun yer buldukları açıkladı. Kocaoğlu hafta sonu da stat yerinin Menderes ilçesinin kırsal Tekili Mahallesi sınırlarında olduğunu söyledi.

Kocaoğlu, Menderes'teki stat yerinin Göztepe Kulubü Başkanı Mehmet Sepil'in girişimleriyle bulunduğunu söyledi. Sepil'in mevcut Göztepe Gürsel Aksel Stadı'nın yerine stat yapılacak olunca altyapı tesisleri kurmak düşüncesiyle yer bulmak için tüm belediyeleri gezdiğini beilrten Kocaoğlu, "Menderes Tekeli'de bir arazi var. Menderes Belediyesi ile görüşmüşler. 130 dönüm bir arazi bu. Bunun yaklaşık 44 dönümü Tahtalı Havzası dışında kalıyor. Bu 44 dönüme de iyi bir planlamayla en az 25 bin kişilik UEFA standartlarında stat sığıyor. Geri kalan 86 dönümünde de Tahtalı Havzası'nda kalıyor. Havza Koruma Yönetmeliği 86 dönümlük alana yeşil sahalar, antrenman sahaları yapımına izin veriyor" dedi.

Tekeli'de 130 dönüm araziyi Menderes Belediye Başkanı Bülent Soylu ve Göztepe Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sepil ile birlikte incelediklerini belirten Başkan Kocaoğlu, "Bizim karar vermemiz önemli ama Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın bu işe nasıl bakacağı da önemli. Menderes Belediye Başkanımızla da mutabık kaldık. Bunu Menderes Belediyesi ile beraber yapacağız. Ondan sonra da bir formülle Göztepe Kulübü'nün hizmetine sunulacak bir proje olacak. Bizim de zaten bir stat sözümüz var. Eğer aksilik olmazsa yapacağız" dedi.

Başkan Kocaolu, Tekeli'nin taraftarların, seyircinin ulaşımı açısından da uygun bir yer olduğunu çünkü stat alanının İZBAN banliyö hattının Tekeli'deki iki durağının arasında kaldığını söyledi. İZBAN'la stada ve altyapı tesislerine rahatlıkla gidelebileceğini belirten Kocaoğlu, "Bugün Aliağa'dan, Torbalı'dan, yarın Bergama'dan, Selçuk'tan ulaşma şansımız var. Böyle bir yerde spor vadisinin yapılması yararlı olur. Engel çıkmazsa yapacağız. Mehmet Sepil, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile görüşecek. Biz Menderes Belediye Başkanı ile görüşüyoruz. Oturup masaya, değerlendirmemiz gerekiyor. İnşallah olur, biz de olmasından yanayız" dedi. ()

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 06.03.2016 15:23
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177