banner200
banner235
banner225
30 Mart 2016 Çarşamba 14:03
Kocaeli'deki çocuklar enseste maruz kalınca korunmaya alınmış
banner188
banner213
banner230

SERBAY MANSUROĞLU

Kocaeli’de bulunan çocuk sığınma evinde küçük yaşlarda çocukların cama çıkarak ‘imdat’ diye bağırması Türkiye’yi ayağa kaldırdı.
BirGün’ün ulaştığıbilgilere göre çocuk sığınma evinde küçük yaşlardan itibaren aileleri ve çevreleri tarafından cinsel istismara uğramış, ağır travma yaşayan çocuklar kalıyor.

Ekşi Sözlük’te bir kullanıcı dün akşam saatlerinde ‘kocaeli çocuk rehabilitasyon merkezindeki olaylar’ başlığıyla bir entry girdi. Kullanıcı, yurdun önünden geçerken cama çıkıp ‘imdat, bana yardım edin’ diyen kız çocukları gördüğünü yazdı. Paylaşım kısa sürede hızla yayıldı.

BirGün o yurda dair bilgilere ulaştı. Yurtta küçük yaşlarda aileleri ve çevresi tarafından cinsel istismara uğrayan ve korunmaya muhtaç çocukların kaldığı ortaya çıktı. Çocuklar ailelerinin yanına, daha önce yaşadıkları mekanlara dönmek istiyor. Ancak oraya dönerlerse istismar tekrar söz konusu olacağı için çocuklara müsaade edilmiyor. Buna karşın çocuklar birinin yoldan geçtiğini gördüğünde imdat çığlıkları atıyor. Çoğu zaman bakımlarını üstlenen görevlilere de zarar veriyorlar. Yaşadıkları ağır travmalar hayatlarını mahvetmiş durumda. Ensest ve sonraki süreç çocukların hayatını kabusa çevirmiş.

SES: Yeri teşhir olmamalı

Sağlık Emekçileri Sendikası (SES) Kocaeli Şube yöneticileri olayın duyulması üzerine söz konusu çocuk yurdu yönetimiyle görüştü. SES yöneticileri çocukların aileleri tarafından istismar edildiğini doğruladı. Yöneticiler konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini belirtti. SES yöneticileri farklı kentlerden getirilip korunmaya alınan çocukların kaldığı yurdun ifşa olmaması gerektiğini aksi halde istismar eden ailelerin çocuklarına ulaşabileceği uyarısı yaptı. Bu nedenle yurdun girişinde herhangi bir tabela da bulunmuyor.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 30.03.2016 14:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol