banner200
banner235
06 Nisan 2016 Çarşamba 14:43
Kocaeli’de otobüsler ücretsiz taşımaya son veriyor
banner188
banner213
banner230

Kocaeli Otobüs ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt toplu ayda 1 milyon kişiyiücretsiz taşıdıklarını belirterek, "Günümüzde toplu taşıma ile ciddi kangrenler var. Bunları biri çözmeli. Esnaf mazotunu alamıyor. Bunu birileri duysun artık. Ben mazotumu alamazsam ne yapabilirim? Bu yüzden aldığımız kararı uygulamak zorundayız. Ücretsiz seyahat kartları esnafımıza çok ciddi zararlar vermiştir" dedi.

'nın haberine göre, sürücülerin ücretsiz binen kişilerle karşı karşıya geldiğini söyleyen Kurt, "Bu kanunla beraber şoför esnafımızla 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız da karşı karşıya gelmektedir. Ücretsiz binen vatandaşlarımızla karşı karşıya kalmakta ve istenmeyen nahoş durumlara sebep olmaktadır. Ücretsiz binen vatandaşlarımız bizlere bu paranın ödendiğini düşünmektedir. Bizler dayanacak gücümüzün kalmadığını belirtmek isteriz. Bizlere verilen bu sorumluluk için elimizden gelen çaba ve gayreti göstermiş bulunmaktayız. 2 bin 200 esnafla kentimize ve ülke ekonomimize katma değer, istihdam sağlayan, vergisini, sigortasını, Bağ-Kur’unu zamanında yatıran emek gücü esnafımızın bitme aşamasına geldiği aşikardır" dedi.

MALİYET 2 KAT ARTTI

Kurt, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin yeni aldığı 240 otobüsün Şubat ayında hizmete girmesine de değinerek, şöyle konuştu:

"İlimizde 2 bin 200 toplu taşıma aracının fazla olmasına rağmen Büyükşehir Belediyesi hesapsızca almış olduğu 240 aracın hatlara konulmasıyla esnafın maliyeti 2 kat daha arttı. Hal böyle iken Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanan yolcuların mağduriyetinin giderilmesine yönelik 6 Ocak 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin bir an önce gerçekleşmesi için İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunulmuştur. Bu konuyla ilgili 3 aylık bir süre geçmesine rağmen ödemeler gerçekleşmemiştir. Anayasamızın 18. maddesi gereğince ’Hiç kimse zorla çalıştırılamaz’ ve anayasaya aykırıdır. Anayasamızın 55. maddesi gereğince ücret emeğin karşılığıdır. Yine Anayasamızın 173. maddesi gereğince ’Devlet esnaf ve sanatkarları koruyucu ve destekleyici tedbirler alır’ denmektedir. Kamu hizmetinin görülmesi devletin ödevlerindendir. Bütün bunlara rağmen esnafımızın sükunet içerisinde ücretsiz yolcularımızı taşımaya devam ettiği verilen tarihten itibaren ödeme yapılmadığından dolayı 11 Nisan Pazartesi günü itibari ile yönetmelikteki ücretsiz olan 65 yaş ve üstü, engelli ve engelli refakatçisi olan kişilerin araçlarımızdan ücretsiz yararlanamayacakları kamuoyuna duyurulur."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 06.04.2016 14:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol