banner200
banner222
26 Temmuz 2016 Salı 12:43
KKTC Başbakanı: FETÖ'yü terör örgütleri listesine ekledik
banner188
banner213
banner230

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili açıklamasında "Dünya demokrasi tarihine bir ilki kaydettik" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Hüseyin Özgürgün ile görüştü.

Görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimine değindi.

"15 Temmuz Türkiye'nin demokrasi tarihine iki türlü yazıldı" diyen Yıldırım, şunları söyledi:

"Bir hain darbe girişimcileri emellerine ulaşamadılar. İki 15 Temmuz'da Türk milleti bir destan yazdı. Türkiye'de demokrasi ve milli iradeye Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hükümetimiz ve halkımızın asil duruşuyla alçakça girişimi bertaraf ettik. Dünya demokrasi tarihine bir ilki kaydettik."

"ÇÖZÜM OLACAK AMA NASIL OLACAK?"

Kıbrıs'taki çözüm arayışlarına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Yıldırım, "Bu yıl sonuna kadar BM öncülüğünde bir çözüm arayışı devam ediyor. İki tarafın liderleri de bir araya gelip görüşüyorlar. Ümit ediyoruz ki çözüm elde edilir. Çözüm olacak ama nasıl olacak? Adil eşit temsile dayalı her iki kesimin hak ve hukukunu garanti altına alan ve bir daha güvenlik endişesi olmayacak bir çözümden bahsediyoruz" diye konuştu.

"SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR ŞEY DEĞİL"

"Mevcut durum ilanihaye sürdürülebilir bir şey değildir" diyen Yıldırım, şöyle devam etti:

"Yıllardan beri Kuzey Kıbrıs tarafı adeta yok sayılmış, izolasyonlara tabi olmuş, Avrupa Birliği'nin, dünyanın bütün imkanları haksız bir şekilde Güney tarafından kullanılmaya devam etmiştir. Artık bunun sürdürülebilir bir hal olmadığı ortadadır.

Kıbrıs Türkünün haklı davasını bundan sonra da anlatmaya devam edeceğiz. Çözüm hangi şartlarda gerçekleşirse gerçekleşsin veya gerçekleşmesin, Türkiye'nin etkin teminatı, Kıbrıs'ta olmazsa olmazdır. Bir daha bir maceraya izin verecek bir altyapıya Türkiye müsaade etmez. Bunu herkesin bilmesi gerekir. Biz barış istiyoruz.

Enerjinin, adanın gelişmesine, büyümesine harcanmasını istiyoruz. Bütün bu iyi niyetlerimize rağmen kafalarının arkasında başka proje olanlar da bilsin ki, böyle bir proje hayata geçirmeye kalktıklarında yine Türkiye, Kıbrıslı kardeşlerinin yanı başındadır, onlarla beraberdir."

"BARIŞ KUVVETLERİ YERİNDE DURMAYA DEVAM EDECEK"

Toplantının soru-cevap kısmında Yıldırım'a Kıbrıs'taki TSK birliklerine yönelik bir çalışma olup olmayacağı soruldu. Yıldırım soruya, "Bizim oradaki barış kuvvetleriyle ilgili bir proje yok. Onlar yerinde duruyor ve durmaya devam edecek. Onlar adanın güvenliğini sağlamakla meşguller" yanıtını verdi.

"FETÖ'NÜN FLİYETLERİNİ YASAKLADIK"

Hüseyin Özgürgün bir gazetecinin KKTC'de FETÖ'ya yönelik operasyon yapılıp yapılmayacağına yönelik soruya şu yanıtı verdi:

"Hükümetimiz göreve başladıktan sonra yaklaşık 2 aylık bir süre geçti. Biz böyle bir tehlikenin ve talebin olması durumunda bilgi sahibi değildik. 21 Temmuz'da biz FETÖ/PDY örgütünü terör örgütü listesine ekledik ve faaliyetlerini yasakladık. En küçük ihbarın ve bilginin değerlendirilmesi konusunda mutabık kaldık. Biz bu anlamda böyle bir olaya göz açtırmayız. Ancak KKTC'de böyle bir hususla ilgili yapmış olduğu ihbarlarda herhangi bir doğruluğa rastlanmamıştır. Güvenlik güçlerimiz bu konuda gelen en ufak ihbarı dahi değerlendirmektedir. Gereği neyse en ciddi şekilde yapacağız."

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 26.07.2016 12:43
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol