banner200
banner222
04 Mart 2016 Cuma 17:42
Kılıçdaroğlu: Kayyum kararı, medya özgürlüğüne yönelik hukuki
banner188
banner213
banner230

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine İstanbul 6. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Zaman Gazetesi ve bağlı kuruluşlarına kayyum atanmasını ve Boydak Holding'e yönelik operasyonu değerlendirdi.

Bu kayyum kararının, son yıllarda Türkiye’de sıkça görülen medya özgürlüğünün ortadan kaldırılmasına dönük uygulamaların yeni bir örneği olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, açıklamasında şunları dile getirdi: “Cumhurbaşkanlığı makamının ve AKP hükümetinin ihtiraslarına ve beklentilerine hizmet etmek amacıyla yargı organlarının bir kısmının aldığı kayyum kararı, medya özgürlüğüne yönelik hukuki bir ihlaldir.

Öte yandan, daha önceki deneyimler göstermiştir ki kayyum kararları, kayyum atanan medya organlarının yönetimini öngörmemektedir. Kayyum heyetleri, kayyum atanan kuruluşları yönetmek yerine tasfiyeleri doğrultusunda adımlar atmaktadır. Bu kararlar, Cumhurbaşkanlığı makamının ve AKP hükümetinin, kendisine muhalif tüm sesleri birer suç örgütü olarak gören diktacı ve otoriter yaklaşımlarının kanıtıdır. Ancak yönetim erkinin talepleri doğrultusunda hangi adımlar atılmış olursa olsun, Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunların değerli kamuoyunca bilinmesi engellenemeyecektir."

"İŞ DÜNYASINA YÖNELİK YENİ BİR SİNDİRME GİRİŞİMİ"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, öte yandan Boydak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve üyelerine yönelik operasyonu da iş dünyasına yönelik yeni bir sindirme girişimi olarak gördüğünü belirtti. CHP lideri, “Türkiye’nin önemli sanayicilerinden Boydak ailesinin yaşadığı mağduriyetin en kısa sürede son bulmasını diliyorum." açıklamasını yaptı.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 04.03.2016 17:42
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol