banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
11 Mayıs 2016 Çarşamba 12:24
Kılıçdaroğlu: 23,5 milyon oy alan başbakana görevi bırak

TOBB 72. Genel kurulunda konuşan Kemal KılıçdaroğluBaşbakan Davutoğlu'nun görevden el çektirilmesini hatırlatarak "Hani milli irade" diye sordu.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından satırbaşları:

"Hepinize en içten saygılarımı sunuyorum. Burada asıl konuşma doğrudan doğruya TOBB’un katılımcılarına olacaktır. Sayın Başkanı dinledik. Duygulu konuşma yaptı. Her bakanı konuşmasına yerleştirdi. Ama şunu beklerdim. İş dünyasının yaşadığı sorunları açıkça dile getirmesini beklerdim. Türkiye’nin siyaseti ve ekonomisi burada masaya yatırılır. Açık yüreklilikle konuşulur.

1. Türkiye, Cumhuriyet tarihinin en derin krizini yaşıyor. Başbakan katılamıyor. Neden? Kim engel oluyor? Bu sorunun yanıtını bulmadan demokrasinin D’sini bile ağzınıza almayın. Son iki seçimde Sayın Davutoğlu başarı elde etti. Meşru bir hükümet. Yasalara göre Başbakan oldu. TBMM’den güven oyu aldı. Bir sabah Saray’a çağrıldılar. Görevi bırakacaksın dediler. 23,5 milyon oy alan başbakana görevi bırakacaksınız dediler.

Yanıtı: Bırakıyorum. Hani milli irade? 23,5 milyon oyu çöpe atmaya kimin hakkı var?

2002’de bir temel sorun vardı ekonomi. Gecelik faizler vb.. Geldik 14 yıl sonraya. Bugün 5 temel sorun var. Ekonomi, demokrasi, dış politika, eğitim, toplumsal barış. Şimdi beş temel sorunumuz var. Ekonominin gidişatından memnun musunuz? Gidiş iyi ise işsizlik 2002’den çok daha ileride. 6 milyon işsiz var. Bu mudur başarı? Yoksul sayısı 17 milyon. Devletin resmi rakamı. Turizm kan ağlıyor. Bu mudur başarılı yönetim? TBMM’ye yasa getiriyorlar.

Elektrikte kayıp kaçağı vatandaştan alacaklar. Sizin de itiraz etmenizi istiyorum. Vatandaş borç batağında. Türkiye elbette gelişiyor. Gelişmekte ülkeler ortalama yüzde 5,2 büyüyor. Türkiye 3,2.. nal toplayan ülke. Bu salonda işsizliğe bir çözüm bulundu. “Her işveren bir işsiz alsa çözülür” dedi Cumhurbaşkanı.

İnsan kaynaklarınıza talimat verdiniz mi? İşsizliğe bu çözümü bulanan ekonomi diploması var mı? Bu bilgi bütün dünyada tartışılır. 2002’de icradaki dosya sayısı 8 milyon. Şimdi 24 milyon. Parlak ekonomiden örnekler… Anadolu’nun içi boşalıyor.

İnsanlar göç ediyor. 27 şehirde nüfus azalması var. Demokrasinin olmadığı yerde büyüme olmaz. Can ve mal güvenliği olmaz. Yargı ve yasama benim için ayak bağıdır denildiği zaman sizin içinizden yürekli bir insan neden çıkıp itiraz etmedi. Yargıya güven yüzde 30’lara düştü. Adalet yoksa devlet yoktur."

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 11.05.2016 12:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177