banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
08 Ağustos 2016 Pazartesi 10:03
Karanlık Sular: Ah Nancy!

Tıp okulundan terk Nancy (Blake Lively) kanserden kaybettiği annesinin hatırasını yaşatmak için Meksika’da izole bir sahile sörf yapmaya gelir. Kıyıdan yaklaşık 200 metre açıkta beyaz bir köpek balığının beslenme alanına yanlışlıkla girdikten sonra bu köpekbalığının hedefi haline gelir. Bundan sonra The Shallows (Karanlık Sular) filminde tüm olan biten, hem Nancy hem de seyirci için, sadece bekleme oyunu. Bu tür filmlerin bazı olmazsa olmazları vardır ama bu filmde bu haller oldukça gülünç.

Küçük aletler
Hayatta kalma türündeki solo performanslı filmlere aşinayız; All is Lost ve 127 Hours bu türün en son ve başarılı örneklerinden. Bu filmlerde tek başına hayatta kalmaya çalışan karakterlerin kullandığı küçük aletler benim için bu filmlerin en etkileyici sahnelerini oluştururlar. Çünkü işin bu kısmına yaratıcılık ve zeka hükmeder, eylemler seyircide merak ve ilgi uyandırır. Nancy karakterinin ise bu anlamdaki hamleleri oldukça gülünç. Örneğin bacağındaki derin ve geniş köpekbalığı ısırığına kolyesini ve küpesini kullanarak sütür atıyor ve insanda ‘haydi oradan!’ hissi uyandırıyor. Ardından bir sahnede kendisi birden Tarantinovari dövüşçü kadın tiplemesine dönüşerek işaret fişeği tabancasını havalı bir şekilde ateşliyor.


Karakteri anlamak
Bu tarz filmlerde kahramanlar tek başlarına oldukları için onları tanımak çok önemli yoksa onları anlayamayız. Karakterleri tanıtmak için sıklıkla flashbackler kullanılır ama bunlar sadece karakterle empati kurmamız için değil, tepkilerine, mimiklerine alışmamız için akıllı flashbacklerdir. Bir diğer yöntem kahramanı filmde bir obje ile konuşturmaktır. Cast Away, All is Lost ve 127 Hours filmlerinde bu yöntemlerin çoğunu izledik. Fakat bu filmde Nancy nedense yüksek ses ile kendi kendine konuşuyor ve bu sahnelere sert bir müzik eşlik ediyor. Küçük kayalıkta kendisi ile mahsur kalan yaralı martı ile neredeyse anlamlı hiçbir şey konuşmuyor. Nancy’nin flashbackleri ise bu tür bir gerilim için fazlasıyla atmosferden koparıcı ve anlamsız. Yani filmde ilgilenebileceğimiz bir şey yok neredeyse. Blake Lively’nin enfes vücudu hariç (!) Enfes vücut demişken insanın aklına şu takılıyor. Yeryüzündeki en muhteşem vücutlardan birisine sahip bir kadın, üzerinde bu kadar az parça kumaş ile sağ salim Meksika’da ıssız koya nasıl gelebiliyor. Tabi bu işin kötü şaka yanı. Aslında demek istediğim neden Blake Lively? Güzel vücutlu o kadar iyi kadın sörfçü varken neden o? Muhteşem sörf sahnelerinde anlaşılan yüz yerleştirme rüküşlüğüne değer miydi? Bence değmezdi. Kaldı ki bu filmden sonra Blake Lively’den iyi bir karakter oyuncusu çıkmayacağını kendi adıma garantiliyorum.

Kafada sorular
Köpekbalığı neden bu kadar büyük? Genetiği ile oynanmış üstün zekalı bir köpekbalığı mı ki bu etrafta onca yunus vs. varken satranç oynar gibi tek bir sıska insana kafayı takıyor ve oyun oynuyor? Hikâyedeki kötü karakter kim? Open Waters filminde doğanın tam içinde mücadele eden insan algısı veya Deep Blue Sea filmindeki zeki köpekbalıkları hikâyesi ile oluşturulan tehdit son derece işlevseldi. Bu filmin en büyük hatası düşman olarak algılamamız gerekenin köpekbalığı olduğunu senaryoda hiçbir argüman sunmadan bize dikte etmesi.

Mesela ben doğaya karşı acımasızlığını kanıtlamış olan insan türünün karşısında köpekbalığının tarafındayımdır. Bu yüzden de filmde köpekbalığının ölmesindense Nancy’nin ölmesini tercih ettim... Film bir yandan da kamu spotu görevi üstleniyor 1) Okyanusta yanında birisi olmadan sörf yapma 2) Arkadaşını iyi seç ki, akşamdan kalmayım, diyerek seni yarı yolda satmasın. Anlayacağınız filmin yetersizlik ve saçmalık oranı oldukça yüksek.

Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 08.08.2016 10:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177