banner73
Davada Sulh Olunması, Avukatlık Ücreti Görev Asliye Hukuk Mahkemesi
Yargıtay 4. Hukuk Dairesi kararı. T.C. YARGITAY 4. HUKUK DAİRESİ ESAS NO: 2016/5134 KARAR NO: 2016/8021 KARAR TARİHİ: 16/06/2016 MAHKEMESİ: Asliye Hukuk Mahkemesi ÖZET: davada sulh olunması nedeniyle ödenmeyen avukatlık ücretinden dolayı davanın karşı tarafından tahsiline yönelik Av.K.165.m. göre açılacak davada görevli Mahkemenin tüketici değil, Asliye Hukuk Mahkemesi olduğu Davacı ... tarafından, davalı ... aleyhine 10/07/2014 gününde verilen dilekçe ile itirazın iptalinin istenmesi üzerine mahkemece yapılan yargılama sonunda; dava dilekçesinin görev yönünden reddine dair verilen 30/12/2014 günlü kararın Yargıtay’ca incelenmesi davalı vekili tarafından süresi içinde istenilmekle temyiz dilekçesinin kabulüne karar verildikten sonra tetkik hakimi tarafından hazırlanan rapor ile dosya içerisindeki kağıtlar incelenerek gereği görüşüldü. Dava, itirazın iptali istemine ilişkindir. Mahkemece, tüketici mahkemesinin görevli olduğu gerekçesiyle görevsizlik kararı verilmiş; hüküm, davalı tarafından temyiz edilmiştir. Dosya kapsamından, davacının avukat olduğu ve takip ettiği bir davada dava dışı müvekkili ile davalının sulh oldukları, avukatlık ücretini alamadığı, 1136 sayılı Avukatlık Kanunu'nun 165. maddesine göre ödenmesi gereken vekalet ücretinden her iki tarafında müteselsilen sorumlu olduğu kabul edildiğinden davacı tarafından davalı aleyhine icra takibi başlatıldığı, yapılan icra takibine davalının itiraz etmesi üzerine itirazın iptali ve icra inkar tazminatı istemine ilişkin bu davanın açıldığı anlaşılmaktadır. Tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara ilişkin davalarda tüketici mahkemeleri görevlidir. Dolayısıyla taraflar arasındaki hukuki ilişkinin 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında değerlendirilmesi mümkün değildir. Bu nedenle davaya tüketici mahkemesinde değil, genel mahkemede bakılması gerekir. Yerel mahkemece açıklanan yönler gözetilmeden, uyuşmazlığın genel hükümler uyarınca ve asliye hukuk mahkemesi tarafından çözümlenmesi gerektiği halde işin esasının incelenmeksizin görevsizlik kararı verilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekmiştir. SONUÇ: Temyiz olunan kararın, yukarıda gösterilen nedenle BOZULMASINA; bozma nedenine göre öteki temyiz itirazlarının incelenmesine şimdilik yer olmadığına ve peşin alınan harcın istek halinde geri verilmesine 16/06/2016 gününde oybirliğiyle karar verildi. www.kararara.com
28 Nisan 2016 Perşembe 16:03
Karan ve Çetinkaya'ya hapis cezası, Ak Troll'leri sevindirdi!

Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo’nun özel sayısının kapağına köşelerinde yer verdikleri için Cumhuriyet yazarları Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan’a iki yıl hapis cezası verilmesi Twitter’da ‘Ak Troller‘i sevince boğdu.

Diken, Ak Troller'in paylaşımlarını şöyle derledi:

'Charlie Hebdo' dergisindeki karikatürü
kendi koselerine taşıyan
Hikmet Cetinkaya ve Ceyda Karan'a
2'ser yıl hapis pic.twitter.com/HTAtnJiNmi

— TruthCaller (@LatifUygun) 28 Nisan 2016

Yaşasın Şeriat !!! Hepinizin sonu böyle olacak kefereler sizi !!!@ceydakpic.twitter.com/btKceMozV2

— Hakikat Twit (@hakikat_hakikat) 28 Nisan 2016

@ceydakpic.twitter.com/tY9V43xaHY

— Emre (@Efser_) 28 Nisan 2016

PEYGAMBERE HAKARET DAVASI:

esed'in gazetecisi ceyda karan ve hikmet çetinkaya 16 ay hapis yatacak

ŞÜKÜRLER OLSUN pic.twitter.com/fQlEoZszvT

— esat ç. (@esatreis) 28 Nisan 2016

Peygamberimize hakaret eden 'Charlie Hebdo' karikatürünü yayınlayan Hikmet Çetinkaya ve Ceyda Karan 2'şer yıl hapis aldı. Yetmez ama Evet!

— Fatih Tezcan (@fatihtezcan) 28 Nisan 2016

Günün en güzel haberi https://t.co/nlTf8xb9p2

— efe (@_efe53) 28 Nisan 2016

Allah kurtarmasın çok üzüldüm :( @ceydak

— Zişan (@depisdeli) 28 Nisan 2016

ceyda karan ve hikmet çetinkaya davaya müdahil olan her avukata 1.800₺ ödeme yapacak. anlayacağınız battılar. gelip esed kurtarsın şimdi :)

— esat ç. (@esatreis) 28 Nisan 2016

Ceyda Karan 16 ay hapis yatacak. Allah rasulune salavat

— efe (@_efe53) 28 Nisan 2016

kim sana "her boku ye bedel ödemezsin" dediyse gidip ona çemkir gerizekalı şebbiha. @ceydak

— Hüdayi (@hudayi_) 28 Nisan 2016

"Hocaaam ceyda ağlıyo, tuvalete gidebilir miyiz" @ceydak

— Hacı Sokrat Bey... (@antikfilozof) 28 Nisan 2016Kaynak: Birgun.net
Son Güncelleme: 28.04.2016 16:03
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner177