banner200
banner222
25 Temmuz 2016 Pazartesi 16:24
Kapatılan kurumların tüm hesapları bloke edilecek
banner188
banner213
banner230

OHAL kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan kurum ve kuruluşların mal varlıklarına ne olacağı sorusu, Maliye Bakanlığı’nın tebliğiyle yanıt buldu. Buna göre, kapatılan kurum ve kuruluşların mülkiyetinde olan binalardaki taşınırlar, güvenlik önlemleri alınarak aynen muhafaza edilecek. Kiralama yoluyla kullanılan binalardaki taşınırlar ise öncelikle ilgili ve ihtiyacı olan kamu kurum ve kuruluşuna devredilebilecek.

Maliye Bakanlığı’nın Milli Emlak Genel Tebliği, dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, idare tarafından tespit işlemlerine derhal başlanılacak ve mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırılacak. Tespit çalışmaları sonucunda, kapatılan kurum ve kuruluşların mal varlığı ile her türlü defter ve belgelerine ilişkin bilgiler, düzenlenecek bir tutanakta gösterilerek kayıtlara alınacak. Tespit işlemlerinde, kapatılan kurum ve kuruluşun varsa temsilcisi veya çalışanı da bulundurulacak.

Ne varsa tutanağa geçirilecek

Kapatılan kurum ve kuruluş adına kayıtlı her türlü kara, deniz ve hava nakil aracı, iş makinesi, hak ve alacaklarının olup olmadığı kaydedilecek. Her çeşit büro eşyası; bilgisayar, fotokopi ve teksir makineleri, radyo, televizyon gibi elektrik eşyalar; kitap, tablo, biblo gibi her türlü taşınırlar tutanağa geçirilecek. Demirbaş eşya defterinde kayıtlı olup yerinde bulunmayan eşyalar sorumlulardan talep ve takip edilecek.

Tapu müdürlüklerinden kapatılan kurumun mülkiyetindeki taşınmazların tespiti istenilecek. İdarece mal varlığına dâhil edilmesi gereken başkaca mal, hak ve alacak olup olmadığı araştırılacak.

İdarece tespit ve devir işlemleri tamamlandıktan sonra oluşturulacak İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, bir vergi müfettişinin başkanlığında, toplam üç kişiden oluşacak. Komisyon tarafından rapor düzenlenmesinden sonra ortaya çıkan mal varlıkları hakkında işlemler İdarece yapılacak.

Kapatılan kurum ve kuruluşların, bankalar ve diğer finans kuruluşlarındaki tüm hesapları önce bloke edilerek, tespit edilen mal varlığından Türk lirası ve döviz cinsinden para olanlar derhal, diğerleri (çekler gibi) nakde çevrildikten sonra, muhasebe birimlerinin veznesine veya banka hesabına yatırılacak. Kapatılan kurum ve kuruluşların mülkiyetinde bulunan binalardaki taşınırlar güvenlik önlemleri alınarak aynen muhafaza edilecek. Kiralama suretiyle kullanılan binalardaki taşınırlar ise öncelikle ilgili ve ihtiyacı olan kamu kurum veya kuruluşuna devredilebilecek ve bunlar tarafından kayıtlara alınacak.

Ödemeler Hazine’ye

Kapatılan kurum ve kuruluşların tespit edilen doğmuş ve doğacak alacakları, borçlularından usulüne göre tahsil edilecek. Bu amaçla borçlulara ödemelerini bundan sonra Hazine’ye yapacakları bildirilecek. Bu borçlulardan borçlarını usulüne göre İdareye ödeme yapmayanların sorumlulukları devam edecek.

Hazine’den talepte bulunulamayacak

Kapatılan kurum ve kuruluşların her türlü borçlarından dolayı Hazine’den hiçbir şekilde bir hak ve talepte bulunulamayacak.

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 25.07.2016 16:24
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol