banner200
banner235
banner225
29 Şubat 2016 Pazartesi 17:22
Kanadoğlu: Cumhurbaşkanı, başkanlık sisteminin içeriğini
banner188
banner213
banner230

Eski Yargıtay Başsavcısı ve Türk Hukuk Kurumu Başkanı Sabih Kanadoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Anayasa Mahkemesi’ne ‘Verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum’ sözlerine karşılık, “Türkiye; demokrasi, hukukun üstünlüğü, hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı konusunda ulaştığı noktayı net ve açık bir şekilde ortaya koyan, arzuladığı başkanlık sisteminin içeriğini, niteliğini ve sonuçlarını belirleyen Cumhurbaşkanı’na teşekkür borçludur.” dedi.

Cihan'ın geçtiği bilgiye göre, devletin tüm organlarının, idare makamlarının, kuruluş ve kişilerinin meşruiyetini Anayasa’dan aldıklarını kaydeden Kanadoğlu, anayasanın üstünlüğünü ve bağlayıcılığını, meşruiyetin temelini oluşturduğunu vurguladı. Kanadoğlu, Anayasa Mahkemesi kararlarının bağlayıcılığı da anayasal düzenin doğal bir sonucu olduğunu belirtti.

Kanadoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak ‘Verdiği karara da uymuyorum, saygı da duymuyorum’ açıklaması, önceki ‘Yasama ve yargı bizim için ayak bağıdır’, ‘Ülkede yönetim şekli değişmiştir. Bu fiili duruma uygun anayasa değişikliği gerekir’, ‘Parlamenter rejim askıya alınmıştır’ açıklamalarının devamı ve tamamlayıcı niteliğinde olduğunu kaydetti.

Kanadoğlu, açıklamasına şöyle devam etti: “Türkiye; demokrasi, hukukun üstünlüğü, hukuk devleti ve yargı bağımsızlığı konusunda ulaştığı noktayı net ve açık bir şekilde ortaya koyan, arzuladığı başkanlık sisteminin içeriğini, niteliğini ve sonuçlarını belirleyen Cumhurbaşkanı’na teşekkür borçludur.”

Kaynak: Birgun.net
banner229
Son Güncelleme: 29.02.2016 17:22
Yorumlar

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol